| Ganditorull1999psalmi a întrebat:

Salut, am 17 ani si dentistul mi-a recomandat acum 2 ani sa imi pun aparat dentar ar am refuzat, acum dintii mei s-au frecat si s-au tocit, zici ca sunt taiati cu lama cei din fata jos, de frica nu l-am pus si de frica aman, de frica durerii excesive cum am auzit ca se intampla tuturor celor cu aparat dentar, e o durere asa de mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| UnicornulFericit a răspuns:

Daca vorbim de aparat dentar cu bracheti, atunci acela v-a trebui strans odata pe luna. Ce e drept, doare, dar nu tare, si durerea dureaza putin, cateva ore sau maxim o zi dupa ce ti-l strange.

| Violleta2022 a răspuns:

Din cate stiu, un aparat dentar pentru cei care au dintii tociti jos, este de fapt o bucata de plastic care ti-o pui in gura cand dormi, ca sa nu-ti mai freci dintii unii de altii, iar aparatul ala nu doare deloc, este ceva asemanator la ca bozeri sau ruigbisti.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu doare absolut deloc.

| UnBroken2016 a răspuns:

La inceput e inconfortabil nu dureros. Dureaza putin sa te obisnuiesti. Nu merita ca dupa sa ai dintii drepti? Nu mai te purta ca un fatalau.

| CinVasileeee a răspuns:

Nu doare, cine a spus asta a incercat sa te sperie! pune-l.