Întrebare recomandată | miqnea a întrebat:

Am 17 ani si nu stiu ce sa mai fac ca sa scap de vergeturi. De acum un an, cand am slabit brusc au inceput sa imi apara vergeturi (albe/sidefii), mai intai pe coapse, dupa pe umeri iar apoi pe spate. Am folosit bio oil timp de 3 luni, nimic. Amestecuri de vitamina e cu aloe vera si alte rahaturi, nimic. Va rog din suflet, sunt intr-o stare de depresie si nu stiu ce sa mai fac ca sa scap de ele, acum 2 luni mi-au aparut sin zona rotulei si nu mai suport, cand ies pe afara nu pot sa ma comport normal din cauza lor... Mai ales prietenei mele nu stiu ce sa ii zic... Am facut programare la dermatolog dar parca vad ca imi recomanda si acolo creme tampite fara niciun efect. Mentionez ca am facut sala si inca vreau sa mai fac, sper sa nu influenteze cu nimic
Va multumesc din suflet pentru orice raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut
Nu te scapă nimic de vergeturi, doar devin culoarea pielii şi nu se mai văd aşa rău, se simt doar la atingere.
Mergi la dermatolog, dar o să-ţi dea tot porcării care nu te ajută.
Şi dacă mergi la sală e posibil ca pielea ta să se întindă iar şi în cele din urmă să se "rupă".
(dacă mergi la sala vezi să ai pielea hidratata în permanentă, ceea ce nu cred că o să poţi, ulei\cremă şi transpiraţie, meh)
Singurul lucru care te poate ajuta (în proporţie medie şi dacă vergeturile sunt roşiatice) este împachetarea cu parafină.
Îţi oferă hidratare şi elasticitate.
Dacă tot vrei să mergi la un medic, mergi la endocrinolog

| miqnea explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc mult!

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Daca tot zici ca ai folosit ceva recomandat, incearca si trucuri naturale.
http://www.eva.ro/......33599.html
http://www.doctorulzilei.ro/......bucatarie/
O zi buna :)

| miqnea explică (pentru caramela):

Am incercat de toate si nu imi vine sa cred ca nu s-a intamplat nimic. Oricum o sa le tratez in permanenta prin diferite metode, nu vreau sa ajunga in stadii si mai nasoale. Cand am vazut un tip la sala (de 35 de ani)ce avea pe spate, cat de evidente erau, atunci am primit un soc. Multumesc pentru raspuns!