| ionutzuck a întrebat:

Salut am 18 ani si am o problema si sunt destul de speriat... deci cam de aproximativ un an de zile am o durere dar nu mare cred ca mai bine zis ar fi un discomfort spre durere la abdomen, mai exact in zona de sub buric, dar aceasta nu era permanenta, ma durea numai cand stateam mult aplecat sau cand faceam un efort mai mare, de cele mai multe ori cand ridicam greutati. Tin sa specific ca daca nu faceam efort mare si nu stateam mult aplecat nu aveam nici o durere de asta nici nu i-am dat foarte mare importanta, dar de aproximativ 2 luni simt acest discomfort-durere din ce in ce mai mult. de exemplu cand ma aplec sa iau ceva de jos. prima data m-am gandit la hernie de disc dar am citit ca in cazul acesteia te doare spatele si pleaca pe picior durerea, apoi am mai citit de hernia care iti iese un fel de galca in zona abdomenului la fortare, dar mie nu mi se pare nici un fel de umflatura, am un pic de burtica pentru ca sunt mai plinut de felul meu dar nu mi se pare sa am o umflatura, deci pana la urma despre ce credeti ca este vorba? imi este foarte frica de o eventuala operatie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Posibil sa fie o hernie dar e posibil sa fie si de la colon. Eu una am fost diagnosticata de pe la 20 de ani cu afectiunea de colon iritabil. La mine se manifesta cu o durere(un disconfort) in jurul ombilicului si in lateralele lui. Poate te regasesti in simptomele astea dar oricum, cel mai bine este sa mergi la un ecograf pentru o ecografie abdominala si asa se va vedea daca ai hernie sau daca la colon se observa modificari. Ecografia costa in jur de 50 de lei. Poate chiar nu ai nimic grav si te vei linisti. Multa sanatate!

| MihaelaDart a răspuns:

Dupa descriere ar fi hernie, desi daca timp de 1 AN ai avut acel discomfort de ce in acest timp nu te-ai prezentat la medic si e mai usor sa arunci intrebarea pe site? Consulta medicul si fie ca e o operatie sau nu, asta e... e vorba de sanatatea ta pe primul loc!

| trafikantu a răspuns:

DOCTOR frate, doctor, lasa intrebarile si mergi la un specialist, fara frica, sa nu ajungi la cutit (operatie).

sanatate!