| GGnescafe a întrebat:

Am 18 ani si înălțimea de 1, 70 (sunt băiat). Ce aș putea face sa cresc si eu in înălțime? Trebuie sa iau vitamine? Si daca Da, de care? Sau ce ar trebui sa mănânc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La varsta asta nu te mai ajuta nimic.
Ai fii puut sa faci sport, pe la 13-14 ani, cand corpul tau era in crestere, pentru ca acum a incetat cresterea.
Din pacate, vitaminele nu ajuta la cresterea in inaltime, ele vitaminizeaza corpul si intareste sistemul imunitar, neavand nici o influenta sau aport in cresterea oaselor.
Din pacate, esti micut de statura, pentru ca iti mostenesti parintii.

| LoVance0000 a răspuns:

Eu stiu ca pentru inaltime bascketul, vitamine si regim in timpul sportului practicat doar