| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 18 ani și vreau să mă ajutați cu un sfat pentru problema cu care mă confrunt acum. Deci, totul s-a început cu 4 zile în urmă când am plecat într-o călătorie cu autobuzul (niciodată nu mi-a fost rău mergând cu transporturile), parcă am simțit o durere ca o lovitură după cap și apoi mi-a stat foarte rău, m-am gândit că o să-mi treacă și nu am dat tare mare importanță. Apoi mi-a apărut o stare de greață, o stare de panică, o durere în suflet parcă și senzația că nu-mi ajungea aer, căscam încontinuu și apoi am adormit și când m-am trezit mi-am revenit la normal. Și totul a fost bine până nu m-am urcat din nou în autobuz și am revenit acasă, pe drum a fost totul bine, dar când am ieșit din el, mergând pe drum aveam o senzație de amețeală, îmi părea că o să cad jos, chiar și atunci când stăteam pe pat simțeam cum mi se învârte totul în jurul meu, din nou senzația de greață, atac de panică. Următoarea zi când m-am trezit eram cu mult mai obosită, s-a repetat din nou aceeași stare, apoi în ziua următoare la fel. Acum simt un gol după cap, amețeli foarte puternice, când merg simt că mă trage într-o parte, sunt confuză mereu, câteodată pot să mă încâlcesc în cuvinte, am senzații de cald și apoi frig, greață, bătăi de inimă care se ridică până la 100/min. Am probleme cu vederea, am miopie -5, ochelari nu purtam, numai la nevoie și am fost anunțată că miopia mea s-a stopat și că nu voi mai avea probleme cu ea. Astăzi când am fost la medicul oculist mi s-a spus că mi s-a scăzut brusc vederea și că s-a găsit niște schimbări la fundul ochiului. Medicul neurolog a spus că sunt doar emoțională și că nu este nimic de îngrijorare, dar eu mă chinui foarte mult. Nu mai am chef de nimic, nu vreau să vorbesc cu nimeni, parcă nu mai trăiesc în realitate, datorită acestor amețeli, plâng mereu de la tot nimicul, nu mai văd ieșire din situația dată, chiar și școala nu o pot frecventa normal din cauza acestor stări. Țin să menționez că înainte să plec în acea călătorie eram super bine, niciodată în viața nu am avut o astfel de problemă, eram cea mai fericită, dar acum am senzația că am venit de acolo alt om. Am nevoie de un sfat cum să ies din situația dată și ce se întâmplă cu mine. Vă mulțumesc anticipat pentru ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista calmante pentru "rau de masina" si "rau de mare", care rezolva problema de ameteala.

Referitor la problema cu miopia: trebuie urmarita cu atentie, fiindca pot "ajuta" la ameteli, aleatoriu.
Spre varsta de 30 ani (cand deja miopia va fi stabilizata suficient) se va putea rezolva prin operatie laser.

| Violleta2022 a răspuns:

Stai cuminte, ca nu ai nimic. Totul a trecut si acum esti bine!
Ce ai experimentat tu este "raul de masina", care odata ce ai coborat pe pamant ti-ai revenit, mai ales dupa un somn bun.
In ce priveste miopia de -5 cred ca-i vorba de -0.5 fiindca miopia de -5 inseamna ca esti atat de oarba ca nu vezi mai nimic. dar, odata ce medicul a spus ca nu mai trebuie sa porti ochelari, este cu siguranta vorba de cea mai mica si nesemnificativa miopie, de -0.5 unde intr-adevar nu ai nevoie de ochelarisi daca ai grija sa nu mais tai toata ziua cu ochii intr-un screen/ecran electronic, vederea ti se va imbunatatii si nu vei avea nevoie de ochelari.