| SnYcK3rS a întrebat:

Am 19 ani si sunt disperat! Problema mea este ca eu vorbesc foarte foarte repede si nu ma pot controla. Imi ies cuvintele pe gura cu un debit alarmant. Nimeni nu ma intelege si din aceasta cauza trebuie sa repet de 2-3 ori ceea ce spun.

Sunt asa din clasa a4a. Nu stiu ce sa mai fac. Nu ma pot controla. Eu m-am saturat. De 3 luni fac exercitii de dictie ( http://nicoletalazar.blogspot.ro/2009/03/exercitii-de-di ctie.html ) si ma gandesc ca poate le fac degeaba. Le fac cu creionul in gura in fiecare zi, iar de aproape 1 an de zile tot cu creionul in gura citesc articole de ziar cu voce tare cam 20-30 de minute pe zi. Nici un rezultat

Ce sa fac? La mine in oras nu exista logopezi si chiar daca ar fi nu imi permit sa dau banii la logoped. Ce ma sfatuiti? Exercitiile de dictie atasate in link-ul de mai sus ar trebui sa le continui? Are vreun rost? Vor avea efect?

Practic, ma balbai in ultimul hal. Am nevoie sa-mi incetinesc ritmul vorbirii! Eu exercitiile de dictie le pronunt clar, dar cand trebuie sa vorbesc cu cineva dau cu bata in balta. Nu articulez cuvintele ca sa zic asa

Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu poti incerca sa joci teatru sau sa reciti monologuri pentru ca pe mine m a ajutat

| Lariiiiiiii a răspuns:

Buna de aceeasi problema sufeream si eu dar mi-a trecut.(de fapt ceva de genu)
Inainte de a vorbii gandeste-te la ceea ce vrei sa spui, apoi incearca sa zici calm si linistitor, fa lectii acasa impreuna cu mama ta.

| InvertedDeformity a răspuns:

Exercitiile de ictie nu te vor ajuta in acest caz.Sau daca vrei sa iti tratezi acest defect, este indicat sa faci exercitiile de dictie cu un profesor de actorie.Cunosc niste persoane care s-au tratat de asa ceva prin actorie, iar acum vorbesc fluent fara nici un fel de problema.