| UzuUzu a întrebat:

Salut, am 26 de ani, am un card national de sanantate emis cel putin apare asa la ei pe site (http://www.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html), nu l-am folosit niciodata nici nu cred ca l-am ridicat, recent m-am mutat la Cluj din Salaj si am un domiciliu in Cluj.

Vreau sa merg sa ma inscriu la un medic de familie aici dar am nevoie de cardul de sanatate, cum ar fi cel mai simplu sa intru in posesia unui nou card?

Sa il declar pierdut?

Am impresia ca daca o sa zic ca nu l-am ridicat o sa ma puna sa ma plimb la casa de asigurari din Salaj.

Si ma indoiesc ca o sa il gasesc avand in vedere ca daca bine tin minte a fost eliberat de mai multi ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| alecsawng01 a răspuns:

Eu zic sa mergi totusi la CNAS Cluj sa intrebi, nu sa-l declari pierdut, pentru ca la ei apare daca l-ai luat sau nu, e emis, dar nu e ridicat, normal nu ar avea de ce sa te puna sa mergi pana acolo, daca tu acum ai domiciliul in Cluj, cred ca se poate trimite prin posta la ei, nu stiu nici eu exact, dar cel mai bine mergi si intrebi.