| miha01 a întrebat:

Am carenta de calciu! As dori sa aflu daca iau calciu (pastile sau efervescent) mai trebuie sa mananc zilnic branza? Iaurt pot manca dar branza nu. As dori niste terapii, tratamente naturiste sau mai putin naturiste dar eficiente! Dau funda! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bobby_7474 a răspuns:

Mai naturiste decit alimentatia bogata in Ca, nu vei gasi.brinza,lapte,oua,unt,brocoli,spanac,seminte de dovleac,lapte de soia cu continut de Ca,varza,iar iarna cind asimilarea Ca se face mai greoi in organism,din cauza lipsei soarelui,tr sa maninci peste gras,galbenusi de ou, ficat, lactate nedegresate, alimente care contin vit.D pentru ca sa ajute asimilarea Ca in organism. plus surplusul de medicamente de Ca care ti l-a prescris medicul.sanatate iti doresc

2 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Ia pastile cu calciu cu de si magneziu. alimentele bogate in Ca le gaseti aici http://dieta.ele.ro/7-alimente-cu-calciu_--a6894.html

| danutza_2917 a răspuns:

Calciul se asimileaza in organism in prezenta magneziului si a vitaminei D.Chiar daca mananci alimente bogate in calciu sau iei suplimente cu Ca acesta poate sa nu se asimileze. Iti recomand un produs natural care se absoarbe eficient http://aloeveraforever.ro/produse/suplimente-nutritive/forever-calcium