| anonim_4396 a întrebat:

Am cu 15 kg in plus fata de cat trebuia sa aiba un copil de varsta mea. Au inceput sa apara anumite semne cum ca urmeaza sa fac diabet (am gura uscata, oricata apa beau, tot mi-e sete etc.) E greu sa ma abtin de la dulciuri : imi da bunica dulciuri si mama si tata, mai primesc de la scoala cand discut cu fetele, mai primesc si cand e ziua cuiva bomboane, se mai organizeaza activitati la scoala si se intinde o masa plina numai cu dulciuri etc. Cum fac sa nu ajung sa fac diabet? Adica, printr-o dieta, dar vreau sa spun, daca se poate, printr-o dieta mai simpla? Stiti ce fel de dieta mai simpla pot urma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Iti trebuie multa vointa!
Ce este mult strica!
Incearca sa te hidratezi corect!
Explica-le parintilor, si fa-i in asa fel sa nu te mai ademeneasca cu dulciuri!
Refuzand dulciurile, vor intelege ca iti dauneaza.
Poate ar fi indicat sa iti iei o glicemie sa vezi cat de mare este.
Cu multa vointa, poti infrunta orice!
O zi buna happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu am auzit sa existe semne inainte sa faci diabet. Simptomele apar dupa iar diabetul o boala pe care oricum nu prea o poti preveni fiind o chestie legata de functionarea metabolismului.

Oricum, pentru sanatatea ta renunta la dulciuri in cantitatea in care ai descris-o.

| Lawliet14 a răspuns:

Trebuie sa iti faci analizele ca sa vezi daca ai sau nu. Asta iti spun ai tai dar poate nu ai. Dar in general, ca sa nu faci diabet, evita sa mananci multe fainoase si hipercaloric. Multe legume cu ceva carne, dar poti si carbohidrati destui insa cartofi light, mazare si altele. Tinand cont ca esti supraponderal/a, renunta la paine, sucuri carbogazoase (bea doar naturale facute in casa) si fa miscare in fiecare zi! Dar sa transpiri serios. Toate astea dupa ce iti faci analizele, pentru ca daca duci de exemplu pe picioare un diabet nu e bine sa faci orice tip de sport si oricat/in orice conditii.

Dulciurile le inlocuiesti cu fructe, da. Daca crezi ca ti-e greu, cred ca ceaiurile te-ar ajuta foarte mult sa faci diferenta intre zahar si fruct. Te-ai calibra.

Iar daca faci sport la modul serios zilnic, ti-ai putea permite sa mananci si un baton nutritional de acolo ce are maxim 150 de calorii sau unul Fitness de la magazin (de preferat fara arome, adica simplu). Dulciurile ar trebui sa insemne maxim miere.

Ei te-au educat prost, tu trebuie sa te rupi de acest stil de viata pentru ca esti o persoana desteapta si ti-ai dat seama de acest lucru. Tu poti singur/a alege ceea ce mananci. Inclusiv ciocolata cu lapte sau chiar si amara, o poti inlocui in timp...

| TheFragranceMaster a răspuns:

Ai solutia in intrebare, dulciurile! Lasa naibii dieta la varsta ta, incearca sa inlocuiesti dulciurile-pe cit posibil-cu fructe, nu uita de miscare!