| alexandrunaj a întrebat:

Am cumparat o carte de la anticariat destul de veche si am inceput sa citesc din ea. Literele sunt destul de mici si destul de sterse. In timp ce citesc din carte imi simt fruntea intr-un fel ciudat ( nu durere) si dupa ce ma opresc din citit pentru 1-2 secunde sunt ametit. Ce sa fac imi poate afecta asta ochii? Am auzit ca nu, se spune ca cititul la lumina slaba nu afecteaza ochii deci banuiesc ca nici cititul scrisului sters nu afecteaza. Ca sa intelegeti cum arata cartea e ca si cum a fost tiparita pe foaie gri in loc de foaie alba. Cartea nu are multe pacini, are 300 si dupa ce citesc nu ma doare capul. Ce sa fac sa incerc sa gasesc alt volum din carte intr-o stare mai buna? Cestia e ca daca nu imi va afecta ochii o sa o citesc asa cum o am. Ce spuneti poate avea urmari aceasta lectura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce urmări poate avea lectura? Teama că devii destept? Cel mai bine inchide cartea si culca te, nu o citii noaptea, are si paginile ingalbenite de timp, ai dat banii degeaba pe o vechitură, aruncă o, la ghenă.

| untu a răspuns:

Nu fortati ochii sa citeasca literele mici ca o sa strici sanatatea ochilor! Puteti citi cartea la lumina buna a soarelui sau a unui bec potrivit de la o lampa de birou si luati ochelarii de citit sau luati si folositi o lupa!

| PeFuga a răspuns:

Incearca sa folosesti o lupa pentru a mari literele, sau scaneaza paginile si modifica-le pe calculator pentru a scoate tenta galbena de pe pagina si chiar pentru a mari fontul. Poti citi apoi pe calculator sau printa foile si citi de pe ele happy

Altfel, nu strica sa faci un control oftalmologic happy

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Lumina slaba (BA DA!) afecteaza ochii. La fel si literele mici, pentru ca fortezi ochii. In combinatia: lumina slaba, hirtie ingalbenita de vreme si caractere mici, tu fortezi ochii si de aceea ai acele simptome. Incearca sa o citesti ziua, la lumina puternica.