| alexxxxxxxxxx a întrebat:

am facut radiografii la coloana si doctorul mi-a zis ca este putin stramba.Nu stiu daca este foarte stramba pentru ca doctorul nu era ortoped si eu nu am fost sa imi fac radiografii la coloana,
in fine,de cateva zile am inceput sa stau drept in banca la scoala,si ma doare rau spatele.E din cauza ca nu stau eu drept si stau tot stramb sau ce? eu zic ca stau drept, dar nu stiu de ce ma doare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| girlwattitude a răspuns:

Hei.Stiu ce spui..pentru ca si eu sufar de o boala a coloanei si ma doare de fiecare data cand incerc sa adopt o pozitie mai corecta.Dar, deja m-am obisnuit, mai ales ca boala asta a fost depistata acum mai bine de 6 ani de zile,deci la mine este vorba de o malformatie congenitala,adica ceva mai complex. Daca la radiografie/i a iesit ca este,, putin,, stramba, inseamna ca atunci cand incerci sa corectezi postura spatelui, te jeneaza tocmai pentru ca, exista anomalia respectiva si coloana deja s-a obisnuit cu ea.Nu este nimic anormal in asta si niste sedinte de fizioterapie, te-ar ajuta foarte mult.Asta este sfatul meu cel mai bun, pentru a nu ajunge in ipostaza mea sau a altora care s-au neglijat in acest sens.Adica,nu te risca! Incearca sa stai cat mai drept posibil, dar fara sa suprasoliciti coloana si daca ajungi si la cateva sedinte de fizioterapie, cu siguranta lucrurile se vor schimba in bine.Acolo ti se vor recomanda cateva exercitii pentru corectarea pozitiei spatelui.Totusi,ar fi bine sa mergi si la un ortoped, sa vada despre ce este vorba si sa determine cauza si ce se poate face in cazul tau.Nu astepta sa se agraveze situatia.Eu am regrete mari acum, care din pacate..nu se mai pot repara.Numai bine!

2 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Deci, du-te la medicul de familie, iar acesta îţi va da trimitere către un centru de recuperare medicală, trebuie să faci recuperare medicală, gimnastică medicală şi vezi în viitor dacă vei rezolva problem, edşi cred că da. Dacă eşti tânăr până în 30 de ani ai şanse mari să te recuperezi. Dacă vezi că nu te trimite ea, cere-i tu spune-i să-ţi dea trimitere. Tu ai cifoză din câte ai spus aici. Sau şedinţe de fizioterapie şi kinetoterapie sunt benefice pentru vindecarea cifozei. Recuperarea medicala în general și kinetoterapia in mod special, reprezintă cea mai importanta parte a tratamentului pentru cifoza, cu unele excepţii (cele care necesita inerventţii chirurgicale, medicamentoase sau ortopedice). Sigur că şansele vindecării sunt foarte mari, la bătrâni este mult mai dificil, datorită faptului că oasele se subţiază iar multe femei suferă de osteoporoză ce macină oasele. Tu trebuie să ai un aport de calciu, magneziu foarte bun în organism.
Pentru mai multe detalii consultă acest site http://sanatate.acasa.ro/......79359.html

| alexxxxxxxxxx explică:

Totusi,doctorul mi-a zis ca e putin stramba, dar nu stiu cat inseamna acel putin