| CosminIonut77 a întrebat:

Salut, am mancat cand am venit de la scoala cartofi prajiti cu oua si cand m-am culcat nu ma simtean tocmai bine, adica imi era putin rau si ma cam durea stomacul. Nu cred ca mi s-a aplecat pentru ca de obicei cand mi se apleaca am vomitat dar nu a fost cazul. In sfarsit, dupa care m-am trezit pe la 3 si ma tot duceam la wc. Inainte sa ma trezesc visam ceva foarte ciudat de care nu puteam sa dorm (mi s-a mai intamplat). Deci as vrea sa stiu
1: De ce am avut aceste simptome si ce ar trebui sa iau sau sa fac?
2: Daca ma duc la spital cam ce mi ar face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MeForeverAlone a răspuns:

Probabil nu ți-a priit la stomac, cartofi prăjiți cu ouă. Cartofii nu sunt buni în general, nu au deloc proteine iar prăjiți devin cancerigeni, și dacă i-ai mâncat și cu ouă, care conțin colesterol, probabil nu ți-a venit să vomiți dar digestia a devenit foarte grea. Daci ai băut și apă imediat după ce ai mâncat, atunci să știi că de aceea te doare stomacul, nu e bine să bei apă imediat după masă.
Nu cred că ar putea să-ți facă ceva dacă te duci la spital, doar te consultă și îți dă prescrie niște pastile.
Eu zic să bei un pahar cu apă, să te mai culci puțin, și eventual să-i ceri mamei tale o pastilă pentru dureri de burtă, sau dacă are pentru balonare ar fi foarte bune.
Stai liniștit, o să fii bine happy
Acum depinde și cât ai mâncat, dacă n-ai mâncat mult o să treacă în câteva ore, dar dacă ai mâncat mai mult decât ar fi trebuit o să dureze ceva.
Multă baftă! ( sau însănătoșire grabnică happy )

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ar fi mai bine sa mergi la spital. Uita-te atent pe maini. Daca vezi ceva bubite rosii e problema. Mergi la urgenta. Poate sa fie o toxinfectie alimentara de la oua.

| darrio2007 a răspuns:

Poate au fost ouale cam vechi. Sau nu-ti priesc prajelile.

| minrest a răspuns:

Nu cred ca ai de ce sa mergi la spital. Ouale sunt grele, solicita ficatul si din cauza asta ma simt obosit si am un somn agitat, in special cand mananc trei la o masa. Iti recomand sa nu mananci oua doua zile la rand. Pe de alta parte, ouale sunt un aliment valoros, iar mie imi plac.

| justanotheruser99 a răspuns:

1. Poate esti stresat sau pur si simplu nu ți-a căzut bine mâncarea. Pentru viitor îți sugerez sa nu mai mănânci seara oua. Sunt greu de digerat, iar acesta poate fi un motiv pentru care nu prea ai putut dormi.
Îți recomand sa bei ceai de tei înainte de culcare. Este calmant.
2. La spital nu prea are ce sa îți faca. Doar te umfla in prostie cu medicamente.

| Daniel2836 a răspuns:

Salut CosminIonut77,
Încep prin a spune că la prima vedere nu pare a fii o boală patologică sau cronică, cred că a fost ceva de moment (acut). Poate fi de la ouă (poate erau vechi sau stricate) sau poate ai intoleranță la prăjeli...
La spital, dacă te confrunți cu dureri de burtă, îți pot face o injecție cu No-Spa (Injecția cu No-Spa nu doare deloc!). sau o perfuzie ori ceva analize de sânge, urină și fecale. Noroc și Sănătate big grin!
Mulțumesc,

| ALOALO123 a răspuns:

1.Probabil ai facut o intoxicatie alimentara. Si eu am patit la fel. Poti sa iei Metroproclamid ca sa nu iti mai fie rău. dacă vomiti cumparati si niste vitamine.
2.Nu, nu trebuie sa mergi la spital doar daca se agraveaza si ai aceata stare mai mult de o saptamana.
Sper ca te-am ajutat. Funda?

| MariaLarissa a răspuns:

Pai si mie mi se intampla.
Incearca sa nu mananci in aceasta combinatie
Sau ouale au fost mai vechi.
Nu te speria, incearca sa mananci mai incet.
Sa bei apa dupa 30 15 min