| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Cred ca am ulcer, dar parintii mei nu sunt de acord sa ma duca la un control, din simplul fapt ca aceasta "durere este provocata din cauza stresului", asta cred ei. Imi e frica ca o sa am de suferit din cauza asta! Am nevoie de un sfat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ulcerul este provocat de o bacterie numita: Helicobacter Pilori si este detectabila la o simpla analiza de sange!
Mergi cu mama la medicul de familie si spune-i ce te doare si ce simti si va sti medicul ce sa-ti dea.
Durerile de stomac mai sunt provocate si de gastrite, care reactioneaza urat la nemancat la timp, la mancat ceea ce nu este sanatos (prajeli, rantasuri, sosuri, condimente, salamuri, afumaturi, bauturi acidulate).
Hraneste-te normal, 3 mese principale pe zi si fructe intre mese. Cand te doare stomacul, bea chefir sau sana, sau manaca un iaurt, dar nu din cel cu fructe. Nu trebuie sa aiba zahar deloc, este indicat cel natural, de casa.

| blAster85 a răspuns:

Daca e provocata din cauza stresului e clar ai ulcer gastric pe baza de nervi, fratele meu a avut in adolescenta, nu imi mai aduc aminte ce pastile lua.dar parintii tai is cam....ar trebui sa mergi la un control medical nu e de amanat.du-te cand esti la scoala de ex te invoiesti si fugi la medic.

| calvinneed a răspuns:

De 2 ani am incarcat sa slabesc stand nemancata. Aveam zile in care nu mancam absolut nimic. Din cate am inteles, mi s-a "mișcorat" stomacul și de aceea nu mai pot manca acum. Uneori, din cauza durerii, am stări de leșin, de amețeală...