| elcosmin a întrebat:

Am o afta in gura de 6 zile! Am mai avut afte, dar dupa maxim 3 zile treceau... E foarte stresanta pentru ca nu pot sa mananc si imi creeaza dureri si discomfort. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Încearcă și cu glicerina boraxata cu propolis, dacă nu ai folosit. Aplică pițin pe locul dureros. Poți cere un sfat și la farmacie.
PS. Poți îmbiba o bucățică de vată în rachiu și o ții cîteva minute pe aftă. O va arde. Dacă face cojiță/crustă, ar fi bine să nu cadă. Bea apă cu paiul, pentru a ține uscată ( a proteja) zona.