| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o cocoasa pe partea superioara a spatelui care in engleza se numeste ‘’neck hump’’ si am si gâtul proiectat in fața, chestia asta o are si mama si sora mea deci probabil este pe baza genetica, si as vrea sa stiu cum si daca pot scapa de ea sau macar sa o ameliorez

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la un medic specialist.

| Simpatic a răspuns:

Nu am idee daca cocoasa ta este doar o "postura" incorecta a coloanei sau implica si ceva crescut care s-ar putea corecta doar cu operatie, nu reies acest detalii din ce ai scris.
in orice caz este de vizitat un medic ca sa ai un diagnotic precis si sa stii ce este de facut in continuare
ca sa iti corectezi postura in primul rand este nevoie sa faci exercitii, sa mergi sa te vada un medic de preferat ar fi sa faci si kineto si fizioterapie o perioada, oricum la recomandarea medicului specialist toate acestea

| samiZiciPompier a răspuns:

Mergi la masaj, dai cu carmol, misti capul asa 1, 2, 1, 2 apoi repeti pe partea celalta.
Nu mai sta cu ochii in telefon si laptop ca ti se duce capul in fata.
Cu stima.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt exercitii speciale pe care trebuie sa le faci de 2-3 ori pe zi si sa-t limitezi statul in fata computerului sau a telefonului.

In limba romana se numeste CIFOZA - sau cocoasa cervicala!

Spatele trebuie intotdeauna tinut drept si umerii trebuiesc trasi spre spate. Gatul si capul stau drepte in fata computerului.
Exercitiile sunte explicate si aratate pe internet, doar sa le cauti si sa le faci de mai multe ori pe zi, ca sa se topeasca grasime pusa pe cocoasa cefei si sa-ti corectezi pozitia gatului.

https://www.youtube.com/watch?v=ZVZcBhF3Omw
https://www.youtube.com/watch?v=wgAmg4qcuA4
https://www.youtube.com/@drjonsaunders
https://www.youtube.com/watch?v=9VCRe5QvTDA

Incearca sa inveti acesti termeni in limba romana, nu in engleza, ca nu traiesti in occident si nu-i nevoie sa explici romanilor ceea ce nici tu nu cunsoti corect.