| Leo0008 a întrebat:

Salut
Am o mica problema.
Am auzit ca dacă ți se rupe o alunita pot face cancer
Am o alunita pe talie și e puțin cam rosie și cand imi frec degetul usor pe ea ma ustura putin.
Imi este teama ca poate e rupta și pot face caner.
Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Relax. Am zeci de alunite, cel putin de vreo 4-5 ori s-au rupt/taiat si singerat cate una-alta, cel mai vechi eveniment de care imi aduc aminte a avut loc acum vreo 30 de ani. Inca nu am facut cunostinta cu tovarasu' cancer, deci... stai linistit.

| Wr3nch a răspuns:

Probabil e ok. Pentru siguranta arzi o tura la dermatolog si te lamureste daca e sau nu e risc.

| mi25 a răspuns:

Https://smartliving.ro/alunite-canceringene-cum-se-depisteaza/
Citeste aici si vezi daca tu consideri ca trebuie sa ceri sfaturi aici sau unui medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te juca. Problemele provind bolile de piele nu se rezolva pe TPU. De asemenea, daca se rupe e posibil sa fie si un neg, ceea ce poate indica si un hpv.
Needless to say, nu asculta ce spun altii in comentarii sa fii barbat sau ceva. Mergi la doctor daca cand crezi ca exosta pericole pentru sanatate.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Incearca sa fi putin mai nepasator, o simpla alunita nu e o problema daca o rupi, parerea mea despre alunita nu e asa importanta...

Cand se rupe, te duci la dermatolog vezi si gata laughing
Ustura ca o atingi, nu mai atinge... poti sa-i pui ceva acolo un plasture de la farmacie si gata ai terminat.

| SamsungElectronics a răspuns:

Salut fecior

Nu știu ce să zic, nu am auzit până acum asta, dar dacă ești speriat, teaș sfătui să mergi la un specialist, el o să-ți spună ce este de făcut.

| natur a răspuns:

De obicei ajuta daca se pune pe alunita tinctura de propolis.

| irdi a răspuns:

Faci o treaba grozava. con? inutul dvs. este foarte frumos. mul? umesc pentru partajare. Daca sunte? i în cautarea seriale turcesti subtitrat in romana. filme fast team iti ofera toate seriale turcesti cu subtitrat.
serialeonline

| irdi a răspuns:

Faci o treaba grozava. con? inutul dvs. este foarte frumos. mul? umesc pentru partajare. Daca sunte? i în cautarea seriale turcesti subtitrat in romana. filme fast team iti ofera toate seriale turcesti cu subtitrat.
https://serialeonline.one/

| anees42 a răspuns:

Hi everyone. I need your help. I have recently developed a few websites for my friends. These websites are https://serialeonline.bar, https://telenovela.site, and https://tusmundo.co My friends started working on them. Reasonable traffic of users is also being driven to the website. Now we intend to monetize the content. I want to enquire from all of you having IT know-how, what platform is best to monetize these websites, so that they may generate a handsome amount of revenue as well as escape from search engine penalties. Only those are requested to reply we have complete knowledge. Please don’t waste your time leaving useless comments/replies. Thanks a lot.