| vlad1_2604 a întrebat:

Am o mica problema, atunci cand apas pe urechea stanga ma doare foarte tare nu stiu de ce si mama mi-a pus putin ulei incalzit dar de atunci ma doare chiar daca nu mai apas. Ce sa fac? Va rog sa-mi dati niste sfaturi,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil ai o otita si, eventual timpanul spart de mai de mult si punerea de ulei incalzit ti-a agravat infectia. Trebuie sa ajungi cat mai repede la ORL-ist (maine, cel tarziu) pentru consultatie. Neglijata, o otita poate duce la pierderea auzului.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Apă oxigenată picurată în urechea bolnavă dar și un control medical de specialitate la O.R.L.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Mama ta sa te duca la un ORL-ist pentru ca s-ar putea sa ai o otita. Nu e voie sa se puna in ureche ulei in cazul unei infectii a urechii, deci la doctor imediat!

soothe
| soothe a răspuns:

Daca iti spun ca daca nu te duci la medic ai putea sa ramai surda de-o ureche, te-ai duce? Sa stii ca nu este o amenintare. La acest moment ai sanse 30% sa te insanatosesti fara sa mergi la medic... doar cu leacuri (cu urechile, cu ochii si cu "mneaei" nu te joci - mergi la medic)

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi urgent la medic sa nu se agraveze.

mira
| mira a răspuns:

Urgent la medic.Preparatele naturiste pot sa-ti faca rau, mai ales ca nu se cunoaste cauza durerii.

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Uite un link cu citeva remedii pentru dureri de urechi care sigur te vor ajuta. http://www.boli-medicina.com/......bm-com.php

| elamit a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la doctor cat mai curand ca s-ar putea sa afecteze