| Satres a întrebat:

Salut, am o problema care pentru mine conteaza extrem de mult: de 2 ani incoace cam o data la 2 luni ma ia o durere foarte nasoala la stomac, identica cu cea a indigestiei, si dureaza aprox 2 zile. Am fost la doctor de mai mult ori si dupa un control cu ecograful au zis ca am splina marita si ca, cauza durerii e depunerea ridicata de efort si cica nu o sa mai am voie sa fac sport care sa ma solicite prea tare niciodata. Eu in momentul de fata nu mai am incredere ca vreun doctor imi va rezolva problema in asa fel incat sa pot face cat sport vreau fara sa patesc nimic, motiv pentru care apelez la voi, poate ati trecut prin asta si ati dat peste o solutie convenabila.
Apropo, am 15 ani.(in cazul de conteaza).
Multumesc pentru atentie! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Trebuie sa mergi sa faci un control la gastro, o endoscopie ar fi perfecta pentru ca se vede tot.
Splina poate fi marita din mai multe cauze, nu numai din cauza efortului (asta e cea mai frecventa cauza), de aceea ar fi bine sa iti faci si hemoleucograma. Iar in medici trebuie sa ai incredere chiar daca iti spun ce nu iti convine. Ei nu au facut facultatea degeaba, stiu ei ce zic, noi aici ne dam doar cu parerea.

3 răspunsuri:
| etudor a răspuns:

Mergi la serviciul medical de Gastroenterologie si cere medicului sa-ti faca o analiza speciala care prin aparatajul special folosit iti spune precis ce ai. Asta ca sa previi unele probleme grave.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
recomand o endoscopie,colonoscope,rmn, ecografie la glanda tiroida, analize la sange, urina, scaun si mai intai mergi la medic si intreaba despre aceste proceduri.
O zi buna.

| Satres explică (pentru anonim_4396):

Am facut toate analizele si au iesit toate bune in afara de o mica anemie(la limita).