| AndreiX8 a întrebat:

Salut.
Am o problema destul de "veche", imi curge sange din nas destul de des, in special cand eram mic imi curgea des.
Acum imi curge la cateva saptamani pur si simplu dintr-o data, iar uneori la efort. Uneori cand imi curge sange din nas am si dureri de cap. Sau pur si simplu dupa efort ma doare capul.
Cand eram mai mic (acum 3-4 ani) doctorul mi-a zis ca am presiunea sangelui mare si ca nu e nimic grav. Insa mi se pare deranjat si cred ca necesita un control...
Trebuie sa ma prezint la un medic? Poate fi grav? Daca sufar de hipertensiune mai pot face sport? Aceasta se poate vindeca? deoarece vreau la academia/scoala de politie si e nevoie de sport. Am 16 ani.

Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu asemenea hemoragii trebuiesc investigate, cauzele lor pot fi variate, de aceea este bine sa se faca analize edicale complete.
Hemoragiile nazale pot cauza anemii, deci, verificat si ipoteza asta cu un medic, mai ales ca ai si ameteli.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere la specialist!

| seth2016 a răspuns:

Un medic ORL iti poate da raspunsuri la intrebarile tale.

| Juviia a răspuns:

Du-te la un doctor, nu la noi!