| Sprike a întrebat:

Salut,am o problema grava.
Eu de ceva timp am o banuiala, am respiratia urat mirositoare.
Totusi nu sunt sigur, nu am observat nici un comportament mai ciudat celor din jur...
Nu prea am avut grija de igiena mea si imi este frica sa nu iau aceasta boala.
Am vorbit cu mama mea, a spus ca nu imi miroase gura, dar tot nu sunt sigur, totusi, cum as putea sa "scap" de ea, o sa mai vorbesc cu mama despre asta, dar cum as putea sa fiu sigur ca scap de respiratia asta, nu am bani sa ma duc la dentist sau sa fac tot felul de tratamente dubioase, vreau cateva sfaturi utile despre aceasta problema, am inceput sa ma spal de cateva zile de 3 ori pe zi, acum imi simt gura mult mai "usurata" dar totusi, si cand nu imi spalam dintii nu ma evita nimeni, vreau sa ma schimb, deci va rog ajutati-ma cu cateva sfaturi, ceva, nu stiu, pe langa spalatul pe dintii altceva ce mai stiti?
Cel mai bun si folositor raspuns primeste funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data: spala-te in mod regulat.
Igiena nu este o boala, dar lipsa este prostie.
Si da, du-te la un dentist, elevilor e gratuit. Medicul scolar sau de familie te poate indruma unde sa mergi.

| whatevernvm a răspuns:

Dude, intreaba un prieten adevarat. Gen: frate, am nevoie sa-mi spui daca miroase ok gura mea sau daca put ca si cum as fi mancat cadavre, ca sa stiu daca am sau nu o problema, nu te intreb ca imi face placere

| KodrutZ a răspuns:

Cit de timpit poti sa fii ca sa NU te speli pe dinti DELOC? Pasta de dinti cu argila de la Gennadent si apa de gura Hofident Q10. Costa foarte putin raportat la cit de eficiente sunt. Pe de alta parte, halena poate proveni si de la ceva probleme digestive. Nu ai povestit nimic despre medicamente, boli, stil de viata (alimentatie in special) din ultima vreme ca sa putem sa dam macar o idee mai precisa de sfat.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand trebuie identificata problema care cauzeaza mirosul neplacut din gurita, care poate fii de la o carie dentara si atunci se impun emersul la stomatolog si spalatul dintilor dupa fiecare masa, dimineata la trezire si seara la culcare.

Halena, sau respiratia urat mirositoare este provocata de bacterii rele, descopuse in stomacul tau. Mirosul poate fii dat atat de mancatul cepei sau usturoiului cat si de mancatul prajelilor. Pentru mirosul acre vine din stomac, se poate rezolva cu popularea stomacului cu bacterii sanatoase, adica cu probiotice. Cel mai bun probiotic natural si 100% organic este chefirul ( kefir), baut dimineata pe stomacul gol, seara inainte de culcare si cu jumatate de ora inaintea meselor principale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un control la dentist e obligatoriu. mirosul neplacut poate veni de la o infectie. in al doilea rand spala te pe dinti ce dracu...

| Clorox a răspuns:

Pai iti dai seama ca daca iti mirosea gura nimeni nu iti spune deoarece este rusinos, sunt multi factori care afecteaza respiratia... Ai ceva stricat in gura? Gen o masea? Daca nu stii, suge-o(maseaua), si vezi dupa daca iti miroase sau daca iti curge ceva de acolo, mai este si alimentatia... Dar tu spala-te de 2 ori pe zi, cel mai important seara, si ia-ti gume, te ajuta foarte mult!

| octav005 a răspuns:

Spala-te pe dinti dupa masa, nu inainte, deoarece iti raman resturi de mancare intre dinti, si degeaba te speli inainte.
Dupa spalare este bine sa cumperi ata dentara si sa cureti rosturile dintre masele, raman mizerie intre ele si o scobitoare nu poate ajunge acolo, recomandat supa curatare cu ata dentara sa ei o gura de apa de gura si sa clatesti timp de 2 min apoi sa o arunci.
La fiecare masa ar trebui sa faci chestia asta, m-ai puti cu ata dentara, asta o poti face si o data pe zi

| ALGator a răspuns:

Ca o mica completare la cele scrise aici.

Halitoza se numeste. Poti de fapt sa faci un mic control, dupa o indicatie pe care am gasit-o pe net. Nu e gluma.
Poti sa lingi partea exterioara a palmei de cateva ori si lasi sa se usuce dupa care mirosi. Daca simti mirosul neplacut atunci e halitoza.

E cauzata de bacteriile care traiesc in mod natural in gura si care produc aglomerari pe limba si in jurul dintilor.
Activitatea bacteriilor e favorizata de gura uscata, adica de lipsa salivei (noaptea de exemplu).
Bea cu regularitate in timpul zilei (fara exagerari) si maninca la fel, ca sa favorizezi formarea salivei.

Doua spalari pe dinti zilnice (periaza si gingiile) fara apasat cu salbaticie, cu pasta de dinti obisnuita (nu trebuie sa aiba decat fluor).
Periaza si limba.
Apoi curata intre gingii cu ata sau si mai bine cu periute. Acolo unde singereaza, nu ceda si continua sa cureti. Inseamna ca e o inflamatie produsa de bacterii. Daca insisti cateva zile cu curatatul vei vedea ca nu mai singereaza.
Cu astea fiind zise, odata pe an ajunge un control la dentist cu igienizare.

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

P.S. Nu e "boala", nu e problema grava.

| BogdanMariaAndreea a răspuns:

Cea mai buna metoda sa vezi daca iti miroase gura este sa pui putina saliva pe un servetel si dupa ce se usuca sa-l mirosi. Poti folosi si o apa de gura sa clatesti dupa ce te speli pe dinti. Sunt unii oameni care le miroase gura datorita unor boli la stomac dar pentru asta trebuie sa te duci la doctor.