| Lavi2002 a întrebat:

Am o problema! Luna aceasta mi-a venit ciclul menstrual in data de 7.08. 2015, iar acum in 28.08. 2015 mi-a venit! Adica de 2 ori intr-o luna! E grav? Adica e a 3 a oara cand imi vine menstruatia! Si am 13 ani! Daca mi-a venit acum, in septembrie imi mai vine? Va rog sa imi dati detalii!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Georgiana_Ailincăi_2001 a răspuns:

Bai..nu e absolut nici o problema. happy Se mai intampla sa iti vina de 2 ori pe luna sau chiar sa nu iti vina deloc intr-o luna.Si eu am 13 ani dar mi-a venit de 2 ani, m-am obisnuit nu pot spune ca am experienta dar daca vrei sa stii mai multe te pot ajuta....De exemplu cum poti calma durerile de burta cand vor aparea. Daca nu merge cu o pastila apa foarte fierbinte intr-o sticuluta o presezi pe burtica.Ma rog daca ai nevoie de ceva, apeleaza la mine happy happy

4 răspunsuri:
| CristinaSNC a răspuns:

Nu cred ca e grav, mai ales daca esti in adolescenta. Mi s-a intamplat si mie asta de vre 2 ori. Mie nici acum dupa 5 ani de ciclu nu imi vine mereu cum trebuie.
Incearca sa te feresti de apa rece. Daca problema persita poti sa te duci la medic. happy

| Ayuu a răspuns:

Păi dacă e a 3-a oară când îţi vine înseamnă că nu s-a reglat încă, de exemplu mie menstruaţia îmi vine o dată la 3-4 luni şi prima oară când mi-a venit a fost acum 2 ani şi jumătate, aşa că tu nu ar trebui să-ţi faci probleme, probabil o să ţi se regleze în maxim un an (subliniez maxim). oricum ar fi bine să vorbeşti cu mama ta despre asta :/

| Lavi2002 explică:

Ma gandesc, oare o sa imi vina si in luna septembrie?

| CristinaSNC a răspuns (pentru Lavi2002):

Tot ce e posibil, inca nu ai ciclul reglat.