| nuconteazac a întrebat:

Am o problema mare.
De cateva luni incoace nu reusesc sa scap de paduchi si de ouale acestora. I-am luat de la scoala,sunt sigura de asta. Am cumparat o gramada de samponuri,mama m-a pieptanat cu un pieptan special, mi-a taiat firele de par pe care erau oua si tot nu mi-a trecut.
Ea mi-a propus sa ma vopsesc cu nuanta naturala a parului meu si voi scapa de ei dar sunt ingrijorata fiindca la scoala este strict interzis sa ne vopsim parul. Am avut niste colege care si l-au vopsit si au fost certuri peste certuri intre parinti si diriginte.
M-am documentat putin si am aflat ca exista sampon colorant sau nuantator. Acestea rezista doar la cateva spalari.
Voi ce parere aveti? Pot sa scap de paduchi cu nuantator? Ce nuantator imi recomandati care sa se dupa destul de repede. (in vreo doua saptamani).
Multumesc si sper sa imi raspundeti cat mai repede si sa nu ma jigniti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchi si chiar ii povestea unei prietene despre cat de eficient este produsul si ce bine miroase.

Puphappy

| Woow_Iuli_1996 a răspuns (pentru AlinaMaricescu):

Paranix Frate scpai repede de ei

| alina101 a răspuns:

Eu am scapat de paduchi indreptandu-ma cu placa.Asa ii omori definitiv.Bafta!

| RalucaGabriela12 a răspuns:

Cere de la farmacir sampon cu petrol. Scapi de ei garantat. Iar in legatura cu vopsitul ai putea incerca varianta care se duce la fiecare spalare. Am prietene care au incercat-o. in maxim o luna nu iti mai dadeai seama ca ar fi vopsite.

| Etunptmeee a răspuns:

Si eu m-am confruntat cu paduchi si crede ma sunt foarte enervanti dar poti scapa intr-o saptamana de ei, este la farmacie un spray si sampon, se numesc PARANIX. Odata in fiecare zi te dai cu spray-ul special si dupa iti pui o punga pe cap, si tii punga aia timp de 15 minute, sa ai grija sa acoperi tot parul si dupa te speli pe cap cu samponul paranix, iar apoi te avertizez o sa ai un par cam nespalat pentru ca spray-ul si samponul contine foarte mult ulei dar poti sa te splei dupa ce faci ce ti am zis cu samponul tau normal ca sa nu mai fie asa de nespalat... apoi repeti asta pana vezi ca nu mai ai paduchi. Dar sa stii ca daca omori paduchii nu inseamna ca, cad si ouale odata cu ei. Aceasta parte o sa fie foarte sacaitoare si enervanta dar daca vrei sa scapi de paduchi o sa o faci si pe asta. Trebuie ca cineva sa iti ia ou cu ou din cap pana vezi ca nu mai ai nici unul.