| KarmenElena a întrebat:

Am o problema. Sunt foarte complexata ca sunt slaba. Toti spun ca e foarte bine asa ...decat grasa. Nu stiu de ce dar manac si nu ma ingras : am 41 kg si 1.61. Nu stiu ce sa fac ca sa mai iai cateva kg in plus. Poate ceva pentru pofta de mancare...Ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Probabil ca ai 14 ani. Asta inseamna ca esti inca in plina dezvoltare. Vei lua in greutate pe parcurs, iti spun asta din experienta proprie. Nu iti altera obiceiurile alimentare mancand cine stie ce tampenii doar ca sa te ingrasi, pentru ca iti vei deregla metabolismul si vei favoriza aparitia unor afectiuni, ceea ce nu prea cred ca iti doresti. Nu mai fi complexata, pentru ca nu ai de ce. Multe fete si-ar dori sa poata manca orice si sa ramana slabe, dar sunt nevoite sa tina regim pentru ca metabolismul nu prea tine cu ele. Scapa de complexe, mananca sanatos, bucura-te ca esti asa cum esti si ai sa vezi ca in timp vei mai pune cateva kilograme pe tine.

4 răspunsuri:
| TheSpecialOne a răspuns:

Nu te ingrasa ca apoi o sa-ti para foarte rau... ramai asa

| etmiky a răspuns:

Nu e bine. ai fost la medic? 41 kg?! incearca sa mananci des si putin si sanatos happy nu iti trebuie medicamente pofta de mancare si alte abureliwinking e vara, poti manca cateva felii de salata de vinete (daca iti face mami tau), ma gandesc ca esti o fetita daca ai 41 kg happy
sa nu mananci nesanatos foarte important! si tine minte : des, putin si sanatos happy

| baby_1864 a răspuns:

Medicamentele sau tratamentele ce tin de sanatatea ta nu trebuiesc luate dupa ureche! Iti poti face mai mult rau decat bine!
Recomandarea mea este sa mergi la medicul de familie care te poate indruma spre un nutritionist; impreuna cu acesta poti gasi solutia cea mai buna pentru problema ta.In functie de rezultatele unor analize iti poate prescrie vitamine, o dieta, etc care este cu adevarat potrivita pentru tine si nevoilor tale

| eu_2697 a răspuns:

Buna! tu semeni ff mult cu mine laughing
si eu am 41 kg si am 1.67 big grin
Si eu as vrea sa ma mai incras putin, dar nu potlaughing
Daca tii neaparat sa te ingrasi poate incerci sa te duci la un medic sa iti prescrie niste vitamine big grin
Sper ca te-am ajutatbig grin
Succes sa te ingrasi! laughing