| VladMarian77 a întrebat:

Salut, am o tuse de cam o saptamana si ceva si nu imi trece deloc. Am luat pastile si siropuri dar nimic, ce as mai putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| REMiXDJ a răspuns:

Este un virus de primavara din cauza ca iarna nu a fost geroasa si au fost variatii mari de temperatura - saptamani in care a nins, saptamani in care a fost cald si s-a dezghetat, saptamani cand a plouat si in special toate acele zile cu ceata - CEATA poarta microbii. Tusea poate tine 1 saptamana maxim 2 insa trebuie cand iesi pe afara sa respiri usor pe nas, sa eviti sa iesi pe ceata si ploaie si mai ales dimineata si seara.Se mananca doar mancaruri calde cum ar fi supe de pui, ciorbe, etc., nu se bea apa rece si nu se consuma sucuri dulci sau bere, ceaiurile se pot bea cat poti de fierbinti cu multa lamaie si cu zahat cat sa ai dea gust la ceai - ceaiuri in amestec de fructe, de menta cu musetel, etc. - orice ceai e bun, nu se consuma salamuri de nici un fel sau fast food de pe strada, pizza etc., se poate manca cartofi fierti insa atentie cu foarte putina sare sa aiba gust (sarea si cafeaua irita gatul din nou, la fel si acriturile), morcovi fierti si piept de pui fiert, carne se poate manca doar fiarta de vita si de porc cu putin mujdei de usturoi pisat foarte fin si cu multa apa diluat - sa dea gust la carne putin.In rest de evitat mancaruri grase, prajite si condimente puternice ca piper, boia, hrean, etc.Seara inainte de culcare un dus rapid fierbinte, o cana de lapte fierbinte si la somn.Am un prieten care a patit-o, ce a luat de la farmacii si de la doctorul de familie a fost degeaba.A avut o saptamana in care scuipa din gat flegmoane galbui cu putin sange.Medicamentele i-au facut mai rau.E in a treia saptamana si cu o alimentatie buna ce ti-am prezentat mai sus si-a revenit.Recomandare - tot ce iti vine pe gat sa incerci sa tusesti si sa scuipi - sa ai langa tine un pahar in care sa scuipi mereu - tragi de pe nas si incerci sa tusesti putin si sa rupi flegmele din gat - apoi ceaiuri si se poate manca si iaurturi sau sana dar la temperatura camerei.Important este sa ai o temperatura constanta in camera unde stai - dormi si sa fie aerisita seara si dimineata.Ozi buna iti doresc si sanatate.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil este o infectie bacteriana.
Va trece in 3-4 zile, in totalitate, daca faci inhalatii cu aburi si ulei de eucalipt de 2 ori pe zi, cate 3-5 minute.

| Lostlyric a răspuns:

Conteaza ce fel de tuse ai. Ai luat si tigari impreuna cu pastilele si siropurile alea? Daca da, mai asteapta inca o saptamana. Daca nu, in cazul meu, mi-au calmat gatul Strepsils, supa de pui si ceaiul. Daca esti paranoia, mergi de-ti face o radiografie la plamani.

| Amely21 a răspuns:

Fă inhalații și gargare cu sare.winking