| Adrianacherry a întrebat:

Salut! Am observat ca mi s-a rupt o alunita la brațul stâng și apoi a sangerat destul de mult,am pus spirt, m-a usturat la început, apoi dupa 1-2 ore mi s-a facut ca o coaja,plus ca curgea cu substanta din aceea galbena ca la orice rană, după câteva zile mi-a picat coaja si mi-a ramas o pata ca o cicatrice maronie, lucioasa și mă sperii ca am auzit ca se poate face cancer de piele.La dermatolog nu pot sa ma programez pentru ca nu am bani pentru consultație și tratament deocamdată, deci vreau sa stiu daca ar fi periculoasă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Poate fi periculoasa. Eu am o gramada de alunite, am julit/taiat cateva de-a lungul anilor (am 41 acum) si inca nu am murit. Pe de alta parte, am auzit si cazuri cu alunite julite si deces de leucemie sau cancer in mai putin de 1 an de la eveniment. Eh, noi sa fim sanatosi!

| dinaprilie a răspuns:

Buna, este si nu este. Doctorii iti pot spune daca o alunita este cu potential canceros, dupa ce o vad si alunita indeplineste niste "conditii". Acum ca s-a rupt asta e.

| DarthNiger a răspuns:

Nu cred ca o sa patesti ceva, ai mai mari sanse sa faci cancer de piele bronzandu-te decat rupandu-ti o alunita.
Plus ca nu toate alunitele pot declansa cancer, in general alunitele mai mari iesite in relief si culoare diferita sunt cele de care ar trebui sa ai grija, dar numai un dermatolog poate sa stie acest lucru cu siguranta ce alunite sunt periculoase.

| Olsen a răspuns:

Selecția natura. Depinde de noroc.

| Olsen a răspuns:

Nu ai bani de tratament dar ai un zâmbet de milioanewinking