| catalina7745 a întrebat:

Am purtat un aparat dentar fix timp de 6 luni. Dentista,nu stiu din ce motive mi l-a dat jos, iar dintii totusi nu s-au îndreptat la maxim. Apoi m-a tot pus sa port gutiere... vreo 4. Bine,tot mai mici,le schimbam in fiecare luna. Cand am ajuns la ultima,dintii tot nu s-au îndreptat complet. Acum mi-a pus un aparat de contenție fix,in spatele dinților. laughing Nu stiu, are vreo sansa sa rezolve ceva cu asta? Cum ar trebui sa procedez daca nici dupa aparatul asta de contenție fix nu se îndreaptă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu dentista, ci medicul ortodont. Nu înţeleg nici eu de ce a procedat aşa, putea foarte bine să-ţi monteze un aparat fix cu brakeţi metalice pentru o perioada de minim un an.
În caz contrar... schimbă ortodoanta!
Pa, pa.