| VoicuStefanDaniel a întrebat:

am si eu o intrebare acu 2 saptamani am mancat salam cu muratura rolling on the floor, si ma luase o mica stare de greata am crezut ca e pe moment dar m-a tinut 3 zile asa. de la ce sa fi fost? acu 1 luna jumate am fost cu stomacul de la cola pepsi hamburgeri si piza la greu, am tinut regim 2 saptamani, dupa am lua.to iar pe mezeluri etc, ma luase iar am tinut iar inca 1-2 saptamani dupa mi-a trecut in timpul acela aveam si arsuri mici timp de 3 zile, dupa simteam ca mancarea imi vine inapoi. pe gat, am lu.at debridat. mie mi-e frica sa nu ma ia iar faza cu stomacul peste luni anii, nu prea mai consum dulciuri sucuri cat de cat da dar nu cola si pepsi exclus hamburgeri si pizza. mananc ciorbe etc. acu sa revenim la problema mea noua de 2 zile simt ca nu trag aer suficient, si am urechea stanga semi-infundata de 2 saptamani cred, pe gat simt un fel de arsura ceva cald, nu ma doare nu ma inteapa, crezand ca am astm am intrebat doctorul de familia(farmacista) mi-a zis ca nu am asa ceva astm-ul nu se face peste noapte. mi-a zis ca am o raceala interna, am si nasu putin infundat, imi va prescrie ea un acc pentru curatarea bronchilor. si apa de mare si inca 2 medicamente. credeti ca ma ajuta?! i--am zis ca sa nu cumva sa ma afecteze la ceva. !

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| elfics a răspuns:

Nu are cu ce sa te afecteze. In cel mai rau caz ar putea sa nu functioneze, dar nu poate face vreun rau.

| VoicuStefanDaniel explică (pentru elfics):

Si despre chestia cu stomacul ce parere ai? ma va lu.a iar? sad nu mai vreau asa ceva. vreau sa ma mentin sanatos.

4 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Buna ziua, Voicu Stefan.
M-am uitat peste intrebarile tale si mi se pare ingrijoratoare preocuparea permanenta pentru starea ta de sanatate. Seamana cu ipohondria.
Ar trebui sa vorbesti cu medicul tau de familie, sa stabiliti daca ai intr-adevar motive sa iti faci astfel de probleme, sa faci analize-teste etc. si daca nu ai motive reale pentru care sa... nu stiu, sa nu te bucuri de viata, stand tot timpul si analizandu-ti simptomele, cele mai mici dureri, furnicaturi, stari de greata etc, parerea mea e ca ar trebui sa incerci sa rezolvi chestiunea prin terapie.
Frica de boala e o boala in sine.
Si este o masura in toate. E ok sa-ti pese de sanatatea ta, dar nu e in regula sa te obsedeze orice indispozitie.

| VoicuStefanDaniel explică (pentru Kaℓi):

Mi-e mi-e frica sa nu astm sau ceva la plamanai.crying farmacista a zis canu am cum sa am astm ca nu se face peste noapte de la ala obosesti mereu. eu sunt putin infundat in nas, cand am suflat nasu mi-a iesit un pic de sange. sa fie o raceala interna? mucus pe plamani? mi-a prescris cateva medicamente ACC si inca 2 in valoare de 65 lei. mi-e frica de aceste boli pe care nu cred ca le am tu ce parere ai? sa am eu o fobie? eu mai am patit faza asta dar mi-a trecut de la sine in aceeasi zi, seara. ziua tusesc nitel si gta, si la fel si noaptea.

| Şerb_Răzvan_1997 a răspuns:

:I eu mor aici.cred ca nimeni nu te poate ajuta.du-te, iar la doctor...