| H3isenberg a întrebat:

Am si eu o intrebare care ma cam framanta de cateva saptamani bune in legatura cu cresterea mea in inaltime.Totul a inceput din primele zile ale lunii mai 2014 (aveam aproape 14 ani, 68 kg,1, 65 m), atunci mi-am propus sa slabesc.Am si reusit, insa...am slabit din luna mai 2014 pana in august 2014 (4 luni) exagrat de mult adica 14 kg in numai 4 luni.Si problema este ca evident,mi-am fortat corpul din toate punctele de vedere,nu mai mancam mai nimic, decat alimente ce aveau indicele glicemic sub 30 (multe legume in general) si calculat,nu puneam mai mult de 500, maxim 60 de calorii pe zi.Acum am 54 de kg, 1.70 m insa acum apare si intrebarea mea,inainte sa ma apuc de regim si sa imi supun corpul unor schimbari radicale,mi se parea ca cresteam mult mai repede,si cum am slabit,poate din cauza ca corpul nu a primit intocmai ce trebuia, m-am inaltat foarte putin fata de anii precedenti cand aveam o alimentatie bogata.Intrebarea mea este:Mi se pare doar mie sau e posibil ca regimul sa-mi fi afectat cresterea in vreun fel, sau doar mi se pare mie ca am crescut ceva mai greu? Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod sigur un regim atat de abuziv opreste cresterea in inaltime. oasele sufera niste leziuni care vor ramane vizibile toata viata acolo. Nu vei mai recupera niciodata centrimetri pe care nu i-ai crescut in aceasta perioada si nici nu vei mai atinge niciodata ritmul anterior de crestere. Noroc ca nu esti foarte mic de inaltime, fiindca probabil vei mai creste maxim 3-4 cm.

| neutrino a răspuns:

Ambele variante spuse de tine sunt posibile, iar o dieta, in special la varsta ta, se face numai la recomandarea unui medic.