| tiby93 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare. in ultimele cateva zile, ma cam mananca ochii. Si nu stiu daca ar putea fii o alergie la ceva. Daca mai ma tine cateva zile cred ca am sa consult un medic. Dar voi de ziceti? Ma trezesc de dimineata asa cu mancarime [stranut si foarte mult]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Mancarimile la ochi pot proveni de la alergie sau de la o problema oftalmologica, cum ar fi blefarita sau conjunctivita. Daca pe langa mancarimi la ochi mai ai si alte simptome, cum ar fi stranuturi dese, rinoree (secretie nazala apoasa), atunci, cu siguranta, este vorba de alergie. Si cum este sezonul polenului, ai putea fi alergic la polen. Sfatul meu este sa mergi la un consult la medicul de familie, care iti va putea da recomandarile de rigoare sau iti va da trimitere la oftalmologie/alergologie, dupa caz. Sanatate maxima!

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cred ca este o conjunctivita. Daca ai si marginile pleoapei, intre gene, rosii si cu ceva ce seamana a matreata...atunci asta este.Se vindeca la doctor. Si este contagioasa.
http://www.sfatulmedicului.ro/Inflamatiile-ochilor/conjunctivita_386

| kayla a răspuns:

Daca se si inrosesc poate ai conjunctivita. orice ar fi mai bin ete duci la oftalmolog.sau cum spuneai poate e o alergie de sezon. tatal meu in perioada asta stranuta si il mananca ochii

| tiby93 explică:

Da, si eu la fel, stranut foarte mult