| Deniiiiiiiiiiiiiiiiiii a întrebat:

am si eu o intrebare legata de tigari!

daca fumez 1 tigara pe zi, ma afecteaza cu ceva? devin dependent? tigara calmeaza?

multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Si eu am inceput cu o tigara la cafeaua de dimineata si apoi incet, incet cu inca una si inca una, mai ales cand eram stresata sau avem putin timp liber, pana am ajuns la pachet pe zi! Da, capeti foarte usor dependenta, iti faci niste obisnuinte legate de fumat si e foarte greu sa renunti. Am reusit sa le las, dar cu un mare efort de vointa si dupa mine cam o persoana din 10 reusesc sa se lase definitiv de acest viciu. Si acum, dupa mai bine de un an, cand vad uneori pe cineva fumand as vrea sa aprind tigara! Noroc ca am vointa si deja organismul nu mai este dependent de nicotina!
Sfatul meu este deci: nu incerca deloc daca nu vrei sa te alegi cu un viciu care sa-ti afecteze sanatatea si buzunarul, care-ti aduce critici, pierdere de timp, stres (ca ai uitat sa cumperi si ti s-au terminat) ca apoi sa-ti pui toata vointa la grea incercare pentru a scapa de ele!

13 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Eu nu sunt medic, nu vreau sa fac pe desteptul, dar, Nu fuma. Nici una nici doua, nu fac bine. Pe moment intr-adevar te calmeaza, dar dupa un timp relativ scurt, nerii se dubleaza. Ca atare, cauta o alta ocupatie. Fumatul nu mai este la moda. A trecut. Legat de sanatate, sunt oamneni in varsta care au 90- 95. de ani, si au fumat de la 12- 15 ani. Poti spune,: Uite ca ei nu au nimica, si au fumat o viata intreaga. Da estte adevarat. Dar, sunt restul care fumeaza, si la 30 de ani, au cancer sau mai rau. Nu apuca nici 50 de ani. Deci: Lasale, si mai bine faci sport. Pa

| coco_9516 a răspuns:

Parerile sint inpartite eu am citit undeva unde spune sfatul medicului ca 2, 3 tigari pe zi sunt necesare deoarece organismul are nevoie de nicotina.

| A12NDRA a răspuns:

Da te afecteaza oricat ai fuma, da devi, da calmeaza insa sunt si alte modalitati prin care sa te calmezi daca esti nervos.

| lally_9496 a răspuns:

Hmm pai asa se incepe, cu una, eu una cred ca calmeaza pe mine ma calmeaza foarte mult.acum nj fiecarebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine sa fumezi nici sa tragi un fum pentru ca plamanii tai din tigare in tigare pe zi ti se afecteaza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da te afecteaza am luat si ew pentru prima data si dupa aia imi statea gandul numai la tigari dar nu m-am apucat iti spun sa le lasi ca nu e bine sa fumezi pentru ca nu are rost doar sa te dai smecher si in plus dai bani ca sa iti faci rau, mai bine ia-ti altcevahappy

| unknown3243 a răspuns:

Afecteaza.Devii dependent.Practic te sinucizi. Eu am vreo cativa dusmani pe lumea asta:tigarile, drogurile, cafeaua, tariile(tuica etc), drogurile si ierburile.

| mateim12 a răspuns:

Devii dependent. am avut un prieten care acum doi ani fuma o tigara la vreo 2 zile, si acum fumeaza cate 2 pachete pe zi.

| Deniiiiiiiiiiiiiiiiiii explică:

Cum ar fi?

| HiPnOz3 a răspuns:

laughing) eu fumez 3 pachete pe zi si ati spun sigur ca nu calmeaza nimica, este doar in mintea ta ca te calmeaza, este ceva psihic, tigarile provoaca dependenta asa ca nu te apuca vorba cuiva din posturile anterioare nu mai sunt la moda fi destept pucate de sex dar nu de tigari bafta

| laura_8847 a răspuns:

Tu ce crezi? Daca crezi ca fumatul nu te va afecta te inseli amarnic, fumatul iti da doar aparent o stare de bine dar dupa aceea risti sa devii dependent de o tigara care la prima vedere pare nevinovata.

| Dennis_3265 a răspuns:

O parere.Incearca sa te lasi definitiv. N-o sa-ti fie bine deloc dupa o vreme. vb de sanatate in primul rand.Acum esti tanar si nu simti nimic, abia dupa cativa ani o sa vezi ce efect au tigarile si abia atunci o sa iti dai seama ca va fi prea tarziu. Si da. poti deveni usor dependent de tigari. si inca un lucru. Poate nu te gandesti la sanatatea fizica. dar ti-o pierzi pe cea sufleteasca. Sper ca te-am ajutat. SAll

| Axane_Davyd_1981 a răspuns:

Dacafumezipana la 9 tigari pe zi scapi de stres foarte mult