| DamianAndrei a întrebat:

Am si eu o intrebare mai ciudata..nu stiu cum s-o spun. Am niste mancarimi in zona intima si sunt baiat am 15 ani, exista vreo posibilitate sa am cancer sau diabet.Mi-e foarte frica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mancarimea in zona intima (mai ales pe timp de caldura de vara) poate fi semn de igiena proasta (nu cancer sau diabet).
Spala-te zilnic bine cu apa si sabun antibacterian si va trece.
Daca nu, (si ai roseata umeda pe piele si miroasa) atunci mergi la un medic dermatolog pentru tratament!

| mihai69 a răspuns:

Nu, ai doar jeg și se rezolvă prin decalotare și spălare zilnică cu apă caldă și săpun, de cel puțin două ori.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca ai mancarimi nu este vorba de cancer, cu atat mai mult de diabet, care nu are asemenea simptome.
Dar unde ai mancarimile? Da, in zona intima, dar unde?
Sunt cazuri cand mancarimile apar si pe baza nervoasa, dar... ar trebui sa apara si in alte zone ale corpului.