| Helvete a întrebat:

Am si eu o problema. Atunci cand fac efort, mai exact, cand alerg la sport, obosesc foarte repede. Mai repede decat toti ceilalti colegi ai mei. Astazi a trebuit sa dau proba de rezistenta, am facut si incalzirea inainte, si cand a trebuit sa alerg, nu am putut face decat o tura din 4, si la finalul ei eram aproape pe jos. Ma durea foarte tare in piept, nu mai puteam sa respir ca lumea si ma durea in partea dreapta destul de rau. Mi-am revenit dupa 2 ore abia, iar durerea inca se mai simte. De cand ma stiu sunt asa.
De la ce poate fi asta? Mentionez ca nu am o greutate mai mare decat cea normala, am 55 kg si 1, 63 m. Mi-am facut control la inima si sunt in regula, nici la plamani nu am nimic, nu fumez si nu mananc foarte nesanatos. Astept ceva raspunsuri. Multumesc anticipat! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| besche a răspuns:

Cred ca ai alergat f repede din prima si organismul nu a rezistat efortului. Cam asa am fost si eu, am jucat si fotbal. Colegii mei alergau 10 km, alergam si eu 10 km dar in ritmul meu, ca in ritmul lor eram varza dupa 10 min. In schimb eram printre primii la viteza pe distante scurte--50-60 m. Cauta-ti ritmul tau pentru rezistenta si-ai sa vezi ca poti duce si tu distante lungi, fara sa-i bagi in seama pe ceilalti

3 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Mergi la medicul de familie pentru investigatii. Ce ne descrii tu nu stiu daca se datoreaza doar efortului mare si lipsei de antrenament, sau pot fi simptomele unor boli cardiace sau respiratorii.Mai bine sa elimini aceste indoieli.

| MalinaH a răspuns:

O am uitat sa spun poate nu va pregatit profu' asa am patiti si noi:jucam numai handball fara incalzire afara pregatire si asa ni so relaxat muschi si din prima sigur ca nu am reusit.

| peky a răspuns:

Poi...nu ai conditie fizica, si nu o sa ajunci sa faci 4 ture din prima, esti lejera, nu prea ai depus efort incearca sa urci treptat turele.