| GabrielPH a întrebat:

Am si eu o problema! Au trecut 2 luni de cand m-am accidentat la picior ( Traumatism forte glezna.scrie pe biletul de iesire din spital ) am stat 1 luna cu el in ghips dupa l-am dat jos si de atunci nu vrea sa se desumfle. pot sa merg sa alerg usor dar glezna e la fel iar restul talpii se umfla la loc in timpul zilei,,, si mai este o chestie, imediat dupa ce ies din dus raman cu o pata verzuie pe picior nu pentru mult timp!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Felix65 a răspuns:

Eu zic sa mai incerci si cu leacurile bunicii! Seara o baie cu sare grunjoasa (fara iod ), calda, sa tii piciorul vreo 20 de minute, stiind ca este antiimflamatoare, nu ar strica(cam o lingura cu varf la 1 l de apa.Mai este foaia de varza,spalata,usor batuta ca sa se zdrobeasca nervurile si sa iasa sucul,impachetezi glezna de seara pana dimineata, punand deasupra o fasa sau o carpa curata. Dupa un astfel de traumatism, dureaza refacerea! Iti doresc sa te insanatosesti grabnic!

| 23partyboy a răspuns:

Depinde de cat timp l-ai dat jos,tumefactia(umflarea) mai poate persista un anumit timp,aproximativ o saptamana, oricum probabil ti-au fost prescise antiinflamatoare nesteroidiene(algocalmin dex) iar in leg cu pata verzuie, daca ai dubii ar trebui sa te adresezi ortopedului sau med tau de familie