| Georgescu6968 a întrebat:

Salut am si eu o problema.La sfârșitul urinatului mi se încordează fara sa vreau Mușchii kegel.De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista muschii Kegel. Poarta numele de Kegel niste exercitii caracterizate prin contractia voluntara repetata a musculaturii pelvine, utile pentru femei, pentru continenta urinara si placere sexuala si, intr-o masura foarte mica, utile pentru barbatii care sufera de tulburari de potenta.
Daca te referi la o contractie involuntara a muschilor pelvini, aceasta este normala la sfarsitul urinarii, fiindca asociaza si contractia sfincterului vezical, intrerupand mictiunea

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Asa cum a zis user Brigaela, ceea ce zici tu este o forma de exercitii.
http://www.one.ro/......ui-5829615
Ar fi indicat un control.
O zi buna:)

| Radu284 a răspuns:

Umm, ca sa se opreasca pisatul, si sa nu iti curga ulterior in chiloti?