| daianaeu a întrebat:

Am si eu onproblema in luna martie am fost operata de un chist ovarian de 14 cm in urma operatzie chistul sa refacut in 3 saptamani avand acum 7 cm (este posibil sa se refaca atat de repede?)am luat si pastilele prescrise de medic (diana35) dar sm oftat si pentru 4femina pentru a nu ma ingrasa avand in vedere ca pastilele sunt cu hormoni.dar totus mam ingrasat 10kg in 3 luni.ce parere aveti e noemal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

S-a facut vreun examen al lichidului din chistul evacuat? In ceea ce priveste ingrasatul, hormonii pe care ii iei il favorizeaza insa daca ai grija la ceea ce mananci si la ce bei, vei scapa de problema aceasta. Apeleaza la un medic nutritionist. http://www.i-medic.ro/articole/slabeste-sanatos

| Miree a răspuns:

Este posibil să se refacă atât de repede! Nu ştiu ce să zic pentru partea cu îngrăşatu'. Încearcă să vorbeşti cu medicul care ţi-a prescris ce să iei sau cu un specialist. El ştie mai bine ce să-ţi spună. Cert este că se poate reface un chist ovarian atât de repede! Deci nu este o panică!