| HD_XHuahwi_1995 a întrebat:

Salut, am stat pe skype cu un prieten de al meu, si am intrat la caterinca sa caut la categoria asta, am stat pe ganduri un pic cand am gasit un raspuns la o intrebare : " Daca ai sperma incolora, inseamna ca dai laba prea des, sau faci sex prea des, iar spermatozoizii nu au timp sa se regenereze..."
Sincer, raspunsul asta m-a pus pe ganduri, nu intrebarea in sine, e de mentionat ca am spermatozoizii incolori, baiat, 13 ani, sau nu sunt spermatozoizii, sunt chestii care seamana?! Fundaa happy ( Sper sa nu fiu luat la glume, sau ceva gen, rog seriozitate ) Mersi anticipat big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Plasma seminala este responsabila de culoarea vizibila (cu ochiul!) a spermei, nicidecum spermatozoizii( asa cum crezi tu!)

Pentru a intelege:
Lichidul spermatic (sperma)este constituit din doua parti distincte:
* plasma seminala (rezultata în special din secretia prostatei, veziculelor seminale şi glandelor bulbouretrale)
* elementele figurate (spermatozoizii adica, celulele germinale provenite din testicul).

Celulele germinale(spermatozoizii) reprezinta o mica parte (nu mai mult de 5%) din volumul total al spermei. Fiind doar o mica parte din volumul spermei, nu pot imprima culoarea vizibila(cu ochii) a spermei.
Veziculele seminale produc aproximativ 60% din volumul spermei. Ele secreta un lichid vascos de culoare galbena( mai mult sau mai putin intensa) ca rezultat al continutului mare in flavone.
Prostata contribuie la formarea a 20% din volumul spermei.Lichidul de culoare laptoasa contine acid citric, fosfataza acida, enzime proteolotice.Prin compozitie,lichidul excretat de catre prostata imprima mai mult caracterul acid al spermei.

Pe langa cele de mai sus,trebuie sa stii ca:
*durata si viteza de maturizare sexuala este diferita de la o persoana la alta. La varsta pe care o ai, nu sunt motive de ingrijorare!
*culoarea spermei este doar unul din indicatorii care vizeaza investigarea calitatii spermei alaturi de multi altii( ph-ul spermei, cantitatea, motilitatea, forma, aglutinarea spermatozoizilor, timp de lichefiere a lichidului seminal etc.). Niciun medic nu apreciaza calitatea spermei doar vazandu-i culoarea!