| Crystynutzaa a întrebat:

Am trecut un sir de analize, am vizitat medicul-ginecolog si endocrinolog avind probleme hormonale (kg in plus, probleme menstruale, fire de par in locuri nedorite). In urma consultatiilor si analizelor medicul mi-a scris pastile Dimia. In internet am citit pe diverse forumuri parerile doamnelor despre preparatul dat. Unele au scris ca au adaugat kg in plus, altele au spus ca au slabit. Deci, poate preparatul dat sa influenteze la fiecare organism diferit? Medicul mi-a spus ca in urma acestor pastile, voi slabi, nu voi avea probleme cu pielea etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dimia este un anticonceptional. Este bine cunoscut ca fiecare femeia raspund diferit la anticonceptionale, ca ele se iau numai la prescrierea medicului, fiindca ceea ce i-a facut bine unei persoane ii poate face foarte rau alteia.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dimia PAR să fie anticoncepţionale!
Cam "DUBIOASE" ( sau, să zicem, foarte RAR folosite ) deoarece NU am găsit informaţii despre ele şi nici un Prospect :(
http://www.farmacie-online.md/......ailed.html

Singura referire la acestea se face într-un Raport al Companiei din Ungaria :
https://www.richter.hu/......4QR01H.pdf

Sunt SIMILARE cu Maitalon 20 care apar pe lista produselor firmei germane :
http://www.gedeonrichter.de/produkte/produkte/

Dimia conţin Drosperinonă & Etinilestradiol şi sunt similare cu Midiana ( care sunt autorizate şi la noi în România ) - deci, în principiu, sunt valabile informaţiile din Prospectul acestora:
http://www.anm.ro/_/_PRO/pro_2515_06.05.10.pdf?anmPage=879&ID=17582

Fiind vorba de AC, este posibil ca să te îngraşi - "creşterea în greutate" este una din reacţiile adverse întâlnite la majoritatea AC :(
Evident, depinde cum "reacţionează" fiecare organism în parte...

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

N-ai precizat cum au ieşit analizele, dacă ai făcut o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine, dacă este vorba de S.O.P. ( ovare polichistice ), dacă s-au identificat probleme la dozările hormonale recomandate de endocrinolog, etc.

Având în vedere acele "fire de par in locuri nedorite", cel mai probabil, este vorba de HIRSUTISM :(
Vezi alte detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-re-eta-i/

În general, pentru hirsutism se prescriu AC Diane 35 :
http://www.contraboli.ro/diane-35/
Sau, în cazuri severe, se prescrie Androcur ( eventual, asociat cu Diane 35 ) :
http://www.anm.ro/_/_PRO/pro_6225_24.02.06.pdf?anmPage=85&ID=1694

| Crystynutzaa explică (pentru bursuc001):

Am facut ecografie ovariana si transvaginala. Am facut foarte multe analize. Medicii-specialisti au precizat ca e nevoie de toate astea pentru a depista starea hormonala etc. si pentru a intelege ce preparat trebuie sa primesc pentru a rezilia problema.Am vizitat si ginecologul si endocrinologul si s-a luat o decizie comuna a lor in privinta preparatului dat.

| Magda2016 a răspuns:

Nu inteleg cum adica "probleme mentruale, fire de par in locuri nedorite"1.intr-o anumita masura sunt normale 2. kilogramele sunt o problema si eu le am

| Crystynutzaa explică (pentru Magda2016):

Probleme menstruale- ciclu nu vine la timp
Fire de par in locuri nedorite - fire de par care apar pe sini, pe piept, pe burta
Kilograme - chiar daca tin cont de meniu, daca chiar tin cont cu ce ma alimentez, kilogramele oricum cresc

| xxCargoXXII a răspuns:

Poate fi o dereglare hormonala si este normal la orice femeie!

| Crystynutzaa explică (pentru xxCargoXXII):

Asta e clar ca e o dereglare hormonala. Asta si a fost rezultatul analizelor. Am vrut sa stiu daca de la pastilele mentionate mai sus poate fi ca rezultat faptul ca pot sa slabesc, sa se normalizeze problemele. Adica poate preparatul sa influenteze asupra mea pozitiv, iar asupra altor domnisoare negativ?

| Oana92 a răspuns (pentru Crystynutzaa):

Fiecare organism reactioneaza diferit la acelasi medicament. E important sa mergi regulat la control si dupa ce incepi tratamentul si sa-ti monitorizezi simptomele. Sanatate!