| tigrul2 a întrebat:

Am UN abces si am inceput tratamentul la stomatolog. Problema mare este ca mi se misca dintele din fata. Cel la care am abces. L-am avut plombat si a fost total bine pana am aflat ca am abces. Chestia e ca acum mi s-a dat in spate si cand inchid gura dintele de jos il impinge in fata pe cel de sus. Si am vazut ca se misca in fata spate si lateral dar se misca cu tot cu gingie. E nevoie sa scoata dintele? App nu ma doare doar se misca si s-a dat in spate de lovesc dintele de jos cu cel de sus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Da, dintele care se mișcă trebuie scos; pentru că un dinte care se mișcă nu se va întări niciodată singur. Va fi scos, aruncat, și va fi făcut unul nou de către medic și fixat tot de el.
Dar trebuie să-i spui medicului problema.
Nu incerca să tragi tu de dinte pentru că faci rău. Lasă stomatologul să-l scoată.