| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut ca exista niste ochelari care ajuta persoanele care sufera de daltonism sa vada culorile corcect, si as vrea sa stiu daca merg si pentru cei care nu vad culorile, caci as vrea sa-mi cumpar si eu dar vad in alb & negru, si nu stiu daca vor functiona. Ajutati-ma va rog, chiar imi doresc sa vad si eu culorile ca restul lumii!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu exista asemenea ochelari. Daltonismul e o problema in dezvoltarea ochilor, e o problema in dezvoltarea numitor celule din ochi, celule care percep culoare. Orice ai face, nu poti sa pacalesti o celula care vede doar rosu sa vada verde, nu functioneaza asa.
Daca nu vezi niciun fel de culoare cu atat mai putin. Poti oricand sa cumsulti un oftalmolog si sa-l intrebi. Dar nu cred ca se poate face ceva.
Multa sanatate.

Edit: Exista niste lentile care fac mai usoara dinstingerea unei culori de o alta, dar in acelasi timp fac alte doua culori mai greu de distins, se pot purta pe un singur ochi. Dar cu ele nu vezi culorile cum ar trebui, vezi nuante putin mai diferite, insa culoarile raman aceleasi pe care le vezi si de obicei, in cazul tau, probabil ar fi alte nuante de gri (rosu si verdele, de exemplu, care transformate in gri au aceeasi nunata, una ar fi un gri mai deschis, alta un gri mai inchis, dar tot gri ar fi.

| Anonymous692 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Multumesc pentru raspuns, totusi exista niste chestii de genul acesta, dar am aflat ca functioneaza pentru cei care nu vad rosu si verde. Oricum, o sa merg la medic pentru a vedea daca se poate face ceva in legatura cu asta, sunt foarte curios cum vedeti voi lumea O.O

2 răspunsuri:
| CatalinVictor1985 a răspuns:

Du-te si fa o proba nu te costa nimic ce este asa greu