| Florentina9210 a întrebat:

Am venit acasa de doua zile, am fost la un prieten cu verisoara mea si cu o matusa. Am mancat friptura si cand am venit acasa, am constatat ca mi-au aprut niste bubite rosii care ma mananca.
Ce as putea face in privinta asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se numeste urticarie si este un fel de alergie la careva din mancarurile consumate. Nu esti obisnuita cu "mancare sanatoasa de la tara", iar ficatul ti-a fost solicitat putin mai tare.
Nu te scarpina, sa nu se infecteze!
O zi bei doar ceai de musetel, pe urma incet, cu dieta, reiei alimentatia obisnuita.
Va trece in cateva zile,

| Florentina9210 explică (pentru Bula):

Pe naiba ca m-am scarpinat. Nu mai pot!

| mgtow a răspuns:

Ai alergie la un condiment sau mancarea nu era bine facuta, alimente de calitate slaba

| OldSoul a răspuns:

Ai putea consulta un doctor pentru inceput!

| Florentina9210 explică (pentru OldSoul):

Poate luni voi merge la cabinetul medical pentru o evaluare. As fi vrut ceva temporar.

| Mayhem666 a răspuns:

Ai facut varsat de vant cand erai mica? Este posibil sa fie si de la mancare. Poti sa consulti un doctor ca sa aflii ce este si sa ti se rezolve problema.

| Florentina9210 explică (pentru Mayhem666):

Nu, nu am facut varsat de vant, rubeola, nimic din bolile copilariei, pana acum. Cred ca la capitolul acesta, am fost norocoasa. Cred ca e o alergie, cel mai probabil.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

Poate sa fie o alergie, sau poate sa fie o "boala a copilariei". Daca nu ai facut cand erai mica, nu este exclus sa nu faci acum.

| Florentina9210 explică (pentru Mayhem666):

Ma indoiesc ca as putea face acum.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

Totul este posibil. Niciodata nu e prea tarziu.

| Dismally a răspuns:

De la mancare este sigur. Asa pateam si eu cand mancam ceva ce nu-mi pria, imi apareau cateva bubite rosii care ma mancau. Nu cred ca este ceva grav, mie imi trecea cam in doua - trei zile si fara sa iau nici un medicament. Totusi ar fi bine sa mergi si la doctor, doar sa fii sigura.

| Florentina9210 explică (pentru Dismally):

Am luat niste pastilute si vad ca nu mi-au mai aparut bubite.

| Nemessys a răspuns:

Cred ca ai mancat ceva la care esti alergica. Du-te la medicul de familie.

| untu a răspuns:

A mancat si prietenul dvs. friptura sau nu? Ati mancat friptura alterata (a fost expirata termenul de valabilitate pentru consum)! Din cauza asta aveti o toxinfectie (intoxicatie) alimentara, beti o cana-doua de lapte cald sau ceai de menta tare. Daca nu va trece sau se complica sanatatea, ar trebui sa mergeti urgent la spital (la unitatea de primire urgente) sa va trateze! Trebuie sa va cereti socoteala prietenului dvs. si sa va dea banii pentru spitalizare si tratament!

| Florentina9210 explică (pentru untu):

Da, a mancat si el cu noi. E posibil si asta. Multumesc pentru sfat, asa voi face. Nu cred ca e necesara internarea, mi s-a mai intamplat asta si acum 7 luni, e posibil sa fiu eu mai sensibila.

| untu a răspuns (pentru Florentina9210):

Si cum se simte prietenul dupa ce a mancat friptura? Ati vorbit cu dansul la telefon? Data viitoare, sa fiti mai atenta cand mergeti in vizita sau cand faceti cumparaturi sa va uitati la eticheta data valabilitatii produsului pentru consum! Pentru alergie, luati Claritine! O seara buna si frumoasa va doresc!

| Florentina9210 explică (pentru untu):

O sa merg maine la farmacie sa imi cumpar Claritine. A spus ca lui nu i-a aparut nimic si este posibil ca tot eu sa fiu ''vinovata''.
Multumesc la fel!

| untu a răspuns (pentru Florentina9210):

V-ati spalat pe maini inainte de a va aseza la masa?

| Florentina9210 explică (pentru untu):

Logic.

| untu a răspuns (pentru Florentina9210):

Atunci nu dvs. sunteti de vina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e ok sa primesti sfaturi de la cei care nu au habar big grin
Trebuie sa te duci la doctor Flo.

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Pana luni, ce vrei sa fac? Mai incerc cu creme/pastile. Nu e ceva grav.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu sunt medici de garda? Am mai trimis pe cineva azi la medic si am primit "bai esti nebun, ma lasi? e week-end " laughing

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

E weekend, bro. Petrec si eu si dupa ma duc la medic. laughing

| Matei-Andrei_Ionescu_2001 a răspuns:

E posibil sa ai o reactie alergica, mai bine consulta un doctorwinking

| adiaduțu a răspuns:

Ca sa nu te mai manance SCAPA DE PURECI!

| Lala114 a răspuns:

Du-te la farmacie si caută crema " fenistil" ajută foarte mult, e pentru mușcături, alergii etc.