| Moonlight15 a întrebat:

Salut,an făcut o ecografie abdominală,totul a ieșit ok,si în zona inghinala dreapta,aveam ca un fel de bobita tare, La ecografie mi s-a spus ca nu prezint adenopatii ci am doar o mica zona hipoecogena, nu am tratament, mi-a spus sa ma ung cu un gel relaxant si s-a nu fac efort o perioada pentru ca de la asta a apărut cică. Întrebarea mea este, ce înseamnă zona hipoecogena? În timp de poate înrăutățiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Zona hipoecogena inseamna ca acolo exista ceva care absoarbe razele echo si apare o zona mai intunecata pe echograf, exact ce e acolo nu iti poate spune decat un CT sau RMN (Si poate nici alea) sau un chirurg daca te opereaza si se uita.
Nu stim daca se poate inrautatii pentru ca nu stim ce e acolo.