| eric_1668 a întrebat:

Salut

aseara alergam dupa un prieten si el s-a oprit brusc iar eu am intrat cu mana in el si a inceput sa ma doara si sa se umfle. Pot sa o indoi, sa misc degetele dar nu pot sa o rasucesc si e umflat aproape de incheietura

stiti daca este rupta sau sucita?
si daca puteti sa imi dati un sfat cum sa o rezolv... fara doctori

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

N-ai cum sa o rezolvi fara doctori mai ales daca te doare si e umflata.Mergi macar la medicul de familie, el o sa isi dea seama daca este vorba de fractura sau nu.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Cred ca este vorba de o luxatie a bratului, tratamentul il va decide medicul dupa efectuarea unei radiografii. Trebuie sa mergeti la medic, pentru asezarea articulatiei luxate in pozitia corecta, in caz contrar aceasta se umfla si devine imobila. Va urez multa sanatate.

| CosteaVlad a răspuns:

S-ar putea să ai o mică entorsă. Fă totuşi un drum până la medicul de familie.
Încearcă şi lasă textele astea gn "fără doctor" că aici s-ar putea să fie cazul. Nu poţi compara o entorsă cu o durere de cap, la care ai luat un algocalmin şi ţi-a trecut. Fugi la medic că iţi dau în scris că n-o să te pape.
O zi frumoasă! happy

| kamy18 a răspuns:

Eu zic ca e fisura. deoarece am patit si eu la fel o puteam misca dar cd o rasuceam ma durea. cel mai bine e sa t duci la medic