| celmareinvata a întrebat:

Astazi m-am operat de polipi si cand mi-a facut anestezia mi-a injectat in vene doua injectie, am ramas uimit ca dupa 5 secunde eram foarte ametit si dupa vreo 20 de cecunde vroiam sa ma misc din maini si parca eam paralizat si vroiam sa strig ceva si nu mai puteam +ca vroiam sa respir pe gura si imi era frica ca eram paralizat dar respiram dar dupa vreo 35 de secunde sincer nici nu stiu ce s-a intamplat m-a luat somnul si m-am trezit in alta camera unde mi-a bagat perfuszii. intrebarea mea este cum se numesc subs. din cele 2 injectii care m-au paralizat si mau adormit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt zeci de substante care pot face asta. Ai primit un curarizant si un hipnotic. Nimeni nu stie exact ce substante ai primit.

| microsedd a răspuns:

La intrebarea ta numai anestezistul care a fost la tine in sala iti poate raspunde, fiindca exista mai multe substante care se pot folosi pentru anestezie si pe care anestezistul lecombina diferit in functie de pacient si de operatia pe care chirurgul urmeaza sa o faca, dar si in functie si de pacient(daca acesta este alergic la o anumita substanta atunci el va folosi altceva). Asa ca daca te roade curiozitatea asa de tare poti sa mergi la anestezistul care ti-a administrat anestezicele si sa il intrebi, numai el stie ce ti-a dat si nimeni de pe site-ul asta nu ar putea sa iti spuna exact ce ti-a dat.

| adyady54 a răspuns:

Mie m-ia pus o masca pe fata si am dormit.