| LCW a întrebat:

Aveti idee daca alcool-ul ingrasa?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Holy2010 a răspuns:

Cel mai mult ingrasa berea si vinul, de restul nu stiu si nu cred ca ingrasa in niciun caz! happy

| LCW explică (pentru Holy2010):

Mersi mult

| Flavius_Stanciu_1996 a răspuns (pentru LCW):

Cu placere! Funda?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Berea ingrasa, vinul chiar ajuta la digestie. laughing

| Drolja a răspuns:

Cu jumări, da.

| T0T a răspuns:

Nu îngrașă dar alcool-ul din sânge împiedică puțin arderea grăsimilor.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Berea daaa, vinul nu cred, multe bauturi alcoolice sunt recomandate inainte sau dupa masa.

Absintul de exemplu cred ca ingrasa in cantitati mari pentru ca se serveste cu zahar dizolvat in bautura, dar nu prea rezisti sa bei mult.

Cocktail-urile cred ca ingrasa si lichiorul de asemenea... De vinul fiert nu mai spun, are mult zahar.

Si de vin am spus ca nu ingrasa, dar sa fie pur, nu d-ala la mana a doua sau chiar a treia(adica cu mult zahar si apa)

| Holy2010 a răspuns:

ORICE alcool ingrasa. Contine calorii independent de continutul de zahar.
Este total contraindicat in diete.
O sticla de bere 5% spre exemplu contine peste 200 calorii si are un indice glicemic mai mare ca zaharul!
Nici vinul nu sta mai bine la 150calorii pe pahar. Iar vodka 230cal per 100ml!
Ce auzi in dreapta si stanga sunt mituri. Daca intelegi cu adevarat ce inseamna o calorie si cum se calculeaza vei intelege de ce alcoolul ingrasa.

| matrix100 a răspuns:

Nu stiu daca ingrasa sau nu, dar nu e recomandat sa consumi, doar in cantitati mici