| catamafia1 a întrebat:

Salut cand alerg cam un teren de fotbal obosesc (adica obosesc foarte repede) si ma doare intr-o parte laughing ce sa fac sa nu mai obosesc repede dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Captoresque a răspuns:

Încearcă să nu mai alergi atât de mult, alergi azi puțin mâine mai mult și tot așa. Crești gradat timpul de alergare.

Sau faci alergare de rezistență, adică nu alergi repede. Alergi mai încet, bănuiesc că știi la ce mă refer.

Ce te doare este splina. Splina este "cimitirul hematiilor", iar într-un efort crește presiunea arterială, faci tahicardie, iar numărul de hematii scade, aportul de oxigen scade puțin, și așa obosești.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să respiri corect și mergi la medicul de familie pentru un control medical. Oboseala nu este un semn bun.
Sănătate!
Pa, pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Sa nu mai alergi laughing

| Katczinsky a răspuns:

Rezistenta. Alearga in fiecare zi, crescand distanta sistematic. Astfel, in prelungesti momentul de epuizare. Sau mai simplu, alearga in fiecare zi cat poti (nu viteza ci alergare medie) sa poti alerga mai mult si sa nu te doara intr-o parte. laughing

| ion933 a răspuns:

Exercitii fizice

| VyCanisMajoris a răspuns:

Trebuie sa faci mai multa miscare si sport.
Sfat:Trebuie sa faci exercitii de incalzire inainte de a alerga!

| SofiaAndreea a răspuns:

Nu poti face nimic, si eu am problema asta, cand alerg ma doar intr-o parte! FUNDA?

| Ame15 a răspuns:

Așa și eu. laughing