| anonim_4396 a întrebat:

Salut cand eram mica eram alergica la laptele de mama asa ca nu am avut parte de calciu pentru dezvoltarea oaselor consider ca 13 ani nu este o varsta prea înaintată pentru a încerca niște pastile nu contează chiar dacă dureaza mult efectul macar 10 cm mi-as dori sa cresc. nu vreau sa aud de:
1 calciu magneziu si zinc iau, ma ingrasa si nu ma ajuta
2 sa fac sport gen inot joging basket
3 sa ma duc la doctor sa cer un sfat etc etc
4 sa ma resemnez asa cum sunt ca e bine asa chestii de genu
daca aveti vreo idee sau voi incercati ceva care merge sau care credeti ca ma ajuta imi spuneti si mie insa merg si niste exercitii fizice care se pot face acasa stiti voi... "Sursa you tube" va rog nu raspundeti decat daca
1 ati respectat totul de mai sus
2 raspunsurile au stricta legatura cu intrebarea
daca nu sunt respectate rog pe cei care citesc sa le dea un vot "stupid"
multumesc la all

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca iei calciu, mai degraba iti incetinesti cesterea, fiindca stimulezi inchiderea prin osificare (calcificare) a cartilajelor de crestere. Nu stiu cine ti-a recomandat tie la 13 ani calciu si magneziu in fiecare zi, dar e o mare prostie. Singura sansa, chiar daca nu vrei s-o auzi este sa te duci la un medic pediatru cu competenta pe nutritie care sa-ti intocmeasca un regim de viata, bogat in fructe, legume, lactate proaspte, peste si carne de vita. Obligatoriu daca vrei sa te dezvolti normal si armonios trebuie sa faci macar 6 ore de sport pe saptamana.

12 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Du-te si cere parerea unui nutritionist.

| starchewer a răspuns:

1 cine ti-a dat calciu si magneziu stie ceva da nu stie bine.
e ok treaba cu calciu, dar ca sa pui calciu in oase, adica sa asimilezi pastilele de calciu iti trebuie vit D (ori d2 ergocalciferol ori de colecalciferol) depinde cad de grava e treaba, iti sugerez sa mergi la doctor si o sa te trimita sa faci niste analize cu privire la calciu din sange si din oase, si in functie de astea o sa iti dea cantitatea de calciu si vit d neccesara. daca nu o face el ...ma cauti pe mine big grin cred ca te pot ajuta, tinete de sporturi de inaltare sa le zic asa, inot, volei si baschet poate chiar si handbal.inca mai ai timp sa cresti totul e sa cresti sanatos. cu steroizii nu ai ce sa faci.hormonii de crestere is altceva, dar nu se merita riscul, ok concluzie mergi la doctori pentru analizle de sange si treci la calciu big grin.santate
Offtopic... iar ma enerveaza robotelul de la TPU. cred ca n-ar mai trebui sa postez aici x(

| hasegawa a răspuns:

Dupa mine nici unmedicament nu are efect. O alimentatie sanatoasa bazata pe peste foarte mult te va ajuta in tips sa ajungi sa ai suficient calciu in corp.Problema cu inaltimea nu se va remedia in 2-3 zile, insa cea cu calciu ii vei vedea afectele in cateva saptamani si de aici o buna dezvoltare fizica.Multa bafta si nu uita, un om inalt nu este intodeauna si placut.

| bogdand a răspuns:

Nu ai zis cat esti de inalta. Calciu este si in alte alimente in afara de lapte sau branza. Nu vrei tu sa auzi dar daca vrei sa cresti nu ai cum sa cresti fara ceva sport. Daca nu simte nevoia organismul sa creasca nu va creste orice bagi in tine. E treaba ta ce faci.

| gaga_5261 a răspuns:

Vei creste. Tine cont ai doar varsta de 13 ani. Ai tot timpul din lume sa mai cresti. Eu la varsta ta eram destul de mica. dar fara pastile si fara exercitii am ajuns la o inaltime convenabila...Nici foarte inalta dar nici scunda.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici eu n-am primit lapte de la mama, aveam intoleranta la lactoza si o mai am, iti ramane sala, inotul, dar in principal handbalul, eu m-am dezvoltat foarte bine cu toate ca nu am luat minerale adjuvante, organismul metabolizeaza atata calciu cat are nevoie din alimentatie, si sa stii ca este, chiar daca noi credem altceva, il metabolizeaza pe tot si nu arunca nimic, deci nu este musai minerale suplimentare. Daca ne spui ce inaltime ai posibil sa-ti spunem ca este suficient sa ai atat la varsta ta, nu lua cine stie ce prostii sa-ti dai metabolismul peste cap, de altfel n-o sa te lase medicul, sa nu umbli cumva la steroizi ca e vai de poponeata ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am intoleranta la lactoza din contra ador laptele chiar sunt inebunita dupa el
am 1m 40 si nu e putin sunt in clasa a vIIa si cele din clasa a a sunt mai inalte

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 1m 40 si e putin sunt in clasa a vIIa si cele din clasa a 3 a sunt mai inalte am scris numai prostii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai scris numai prostii? de ce? vad ca ne-ai dat si stupid.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai oameni buni un nume de pastile
atat vroiam nu pareri nu medici sau sa ma resemnez de aiale am pus
calciu magneziu si zinc iau, ma ingrasa si nu ma ajuta

2 sa fac sport gen inot joging basket

3 sa ma duc la doctor sa cer un sfat etc etc

4 sa ma resemnez asa cum sunt ca e bine asa chestii de genu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si ti-am raspuns sa faci sport pentru ca pastilele sunt de sinteza si au contraindicatii sau reactii adverse. Nici o pastila nu-ti garanteaza ca vei creste, exista niste hormoni de crestere care se prescriu dar numai dupa niste analize si numai si numai daca medicul este de acord si considera ca esti prea mic de inaltime. HANDBAL VOLEI BASCHET
Eu consider ca 1, 40 este suficient pentru 13 ani, pana la 14 mai cresti 10 cm deci la 14 vei avea 150 cm, la 14 ani este o explozie masiva de cm cel putin 10 cm (scriu din experienta proprie ), sigur vei ajunge fara probleme la 175 cm pe la 18 ani ceea ce este foarte bine. Dupa 18 ani mai cresti pana la 22 ani inca 2 cm, rezultat 177cm, cam asa or sa se petreaca lucrurile, nu vei ramane in nici un cazzzzzzzzzz cu 140-150 cm.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru ideii la toti iar brigaela mi-ai raspuns la o intrebare pe care tocmai vroiam sa o pun.mersiwinking. scuzati nervii dar eram nervoasa rau din cauza unor chestii.scuze alllllllllllllllllllllllllinnnnnnnnna. si de sport daca as avea cum sa fac as face dar aici in zona asta unde stau eu nu pot sa fac spor tnu exista locuri din astea. nu mewrge cu pastilele ziceti... oricum am descoperit problema eu dormeam foarte putin foarte putin noptile si nu mancam deloc la ore fixe sau sa mananc normal happy deci noroc la restul si ziceti voi care merita fundita intre starchewer si allllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinnna ce ziceti?