| LeKaAlex a întrebat:

Salut,cand ma ridic din pat sau dupa scaun, ametesc sau ma doare capu rau si imi trece peste 20 de secunde sau un minut la fel si cu ametitu, care este cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andrei123654789 a răspuns:

Ai anemie de calciu(prea putin calciu in organism). Tratament:lactate, calciu lactic, 4bones(pastile pe care si eu le iau pentru aceeasi problema)Ai cumva si multe spasme musculare?
Cum se manifesta ameteala si de ce apare:Calciul este responsabil de contractiile musculare(inclusiv nivelul inimii). Acesti ioni de calciu, controleaza si stabilesc echilibrul contractiilor.Cand tu te ridici,inima trebuie sa bata mai tare,pentru a invinge forta gravitationala,asa ca in mod normal,tensiunea arteriala creste.Dar,neavand suficient calciu in organism,contractiile nu au loc prompt, la interventia sistemului nervos, iar tensiunea arteriala este inca mica, facandu-te sa ametesti, sa vezi in culori sau in ceata si sa iti pierzi echilibrul.In anumite cazuri mai grave poti chiar lesina(nu mi s-a intamplat).Dar, in scurt timp musculatura inimii se conformeaza, iar ameteala dispare, sangele invingand cu succes forta gravitationala si irigand creierul complet.

15 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Lipsa calciu/glicemie scazuta/crescuta..motive pot fi multe, dar ar fi indicat sa ceri parerea medicului de familie.
Nu ezita si fa un control de rutina.
O zi frumoasa sa aihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.Ai lipsa de vitamine.Lipsa de vitamine si minerale din corpul tau ca si nesomnul,statul prea mult la calculator, somn doar doua trei ore pe noapte faca ca corpul sa consume ultimile resurse de energie din tine.Apa mai multa, plata sau minerala, somn pe masura, circa 7 ore pe noapte, program de mancare stabil, trei mese pe zi, nu mananci noaptea sau naspa la ore naspa.

| LeKaAlex explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate ma culc la doua noaptea si ma trezesc pe la 9 sau 10, si mananc neregulat de obicei nu mananc dimineata mananc pe la 12 si dupa pe la 4, 5 si dupa la 8, 10 big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru LeKaAlex):

Deci continua la fel.

| LeKaAlex explică (pentru anonim_4396):

Si ce fac ca sa am vitaminele alea? Inafara de pastile si prosti din astea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru LeKaAlex):

Pai mananci natural de la bunicu ca are destule in gradina sau cumperi carne si zarzavaturi din piata de la tarani. Lapte oua, dar mesele regulate si la ore fixe.Dormi cu program normal, stabil, ca corpul sa fie odihnit, nu molesit. Nu se doarme ziua, corpul nu se odihneste normal prin somn ziua.Nu ai vazut ca mai atre te simti obosit?

| LenoreVoldaren a răspuns:

Sunt și eu în aceeași situație. Cred că a tensiunea prea mică, sau ai anemie. Cam astea sunt.

| IForgotMyNameAgain a răspuns:

Probabil esti deshidratat. La fel pateam si eu, iar medicul mi-a recomandat sa beau minim 2 litri de apa pe zi. La mine a functionat.

| LeKaAlex explică (pentru IForgotMyNameAgain):

Eu mai mult am baut ceai, s-au compot big grin. Are ceva?

| Andrei123654789 a răspuns (pentru LeKaAlex):

Din contra sunt foarte bune,iti vitalizeaza corpul,iti da energie, te hidrateaza si iti ajuta stomacul, dar daca ai deficit de Ca, nu ajuta la nimic.Fa-ti niste analize, ar trebui sa confirme diagnosticul.

| IForgotMyNameAgain a răspuns (pentru LeKaAlex):

Da. Dar incearca mai multa apa. Dar si ceaiurile si compoturile sunt o alternativa a buna.

| JeJeleu a răspuns:

La fel!
Nu te mai ridica brusc
Lenea e prea multa si te ridici asa in sila si se invarte tot
Eu vad verde
Te ridici super incet!
Baftawinking

| Hppy a răspuns:

Si mie mi se intampla acelasi lucru probabil ai cadere de calciu incearca sa bei mai multe lactate.

| Mary571 a răspuns:

Salut,am si eu aceeasi situatie.Mie medicul mi-a zis ca am lipsa de fier

| Badiualex a răspuns:

Maicamea e medic si mi-a raspuns la intrebarea ta.raspunsul este urmatorul:corpul tau duce lipsa de calciu, probabil ai o hidratare incorecta care minima este de 35% pe zii..mai este posibil si odihnirea ta insuficienta.(nopti pierdute probleme cu somnul etc)..sau bei prea multlaughing (gluma)