| Loredannnnn568 a întrebat:

Ce câteva zile ma "confrunt" cu o problema care este destul de gravă pentru mine. Nu mai simt mirosul la nimic și nici gustul. Inițial am crezut ca ma confrunt cu virusul Covid-19, așa ca am fost să-mi fac un test iar rezultatul a fost negativ! Doctorii mi-au spus ca e vorba de o simpla răceala, dar mirosul și gustul meu încă n-au revenit iar răceala nu mai este așa de gravă. Dacă are cineva idee ce as putea face in cazul asta. Va rog mult sa ma ajutați.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O răceală este provocată și ea de un virus sau mai mulți. Se și numește viroză respiratorie. Ea afectează celulele mucoasei nazale.
În aceste celule au loc reacții chimice prin care simți mirosurile. Astfel, moleculele din aer purtătoare de miros se dizolvă în mucusul care acoperă nasul la interior, pătrunde în celule, se formează compuși chimici specifici fiecărui miros, apoi se transmit semnale la creier, care analizează și interpretează. Aceste celule fiind bolnave, nu mai funcționează cum trebuie și pierzi temporar simțul mirosului sau simți atenuat. Să iei măsuri de vindecare și mirosul va reveni.

| zilog a răspuns:

Frectie cu otet, imbalsamare cu carmol, frectie cu spirt, impachetare in haine de bumbac groase si plapuma data cu carmol spirt si otet, frectie cu otet spirt si carmol, ceva aspirina tamponata, un sirop de tuse,
(ceva argint ionic coloidal 20 mililitri pe ora si ziua si noaptea)
Ai covid
acum ai grija sa nu se ia si la alte persoane
Si multa rugaciune

| Catalin77945 a răspuns:

Eu nu mai am gust si miros de o groaza de timp...nu e neaparat ceva neobisnuit, asta poate aparea de la virusi sau de la anumite conditii ale organismului tau, poate raceala nu te afecteaza pe tine la exterior dar poate la interior te afecteaza putin mai rau, asa ca intai asteapta sa iti revii si vezi dupa