| FoundYouLover a întrebat:

Ce remedii știți pentru durerile musculare de la gripa sau raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca iei tratamentul normal pentru raceala sau gripa iti vor trece si durerile musculare. Daca nu este alta cauza durerilor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mîna! Ca sa te faci bine, ia aspirină si paracetamol, bea un ceai fierbinte, si baga te in pat, te invelesti bine indioferent ca mori de cald, sa transpiri, esti racită, de la raceala ai si dureri musculare, febră ai? De cit timp te simti rau? O seară bună, si multă sănătete.

| FoundYouLover explică (pentru CristiDinBucuresti):

Bună! Am avut o răceală sau gripă de care am tras aproape 3 săptămâni cu tot tratamentul meu și cu tot ceaiul cu lămâie, apoi doua sau trei zile maxim n-am avut nimic și de joi vineri iar am început.De obicei luam medicamente ce conțin paracetamol, dar acum iau nurofen răceală și gripă. Oare o fi mai bun?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru FoundYouLover):

Este bun, si acela care il i ei tu, dar daca vrei sa te faci bine repede nu ar fi rau sa incerci cum ti am zis. Tu stii de fapt cum crezi ca e mai bine, ce vârstă ai?

| FoundYouLover explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 29 de ani și mulțumesc de sfaturi, si eu încerc și cum ai zis tu, acum am pulover si vesta pe mine. Am făcut o baie caldă acum vreo două ore, mai fac una si acum, înainte de somn.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru FoundYouLover):

Dar de cît timp/zile esti racită, cum a apărut durerea brusc, sau in timp? Multa sanatate i ti doresc si numai bine. Sarut mîna.

| KodrutZ a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

"Ca sa te faci bine, ia aspirină si paracetamol" ia si printeaza asta pe carton tare si da-ti cu el in cap de 256748392 de ori, poate iti vine mintea la cap!
@Femeia: Trece in maxim 2 zile oricum. Ceaiuri, lichide, nu baga timpenii in tine ca peste niste ani o sa te plingi ca te-a batut dumnezo' cind o sa ai rinichii/ficatul praf. Du-te la medicul de familie, poate e ceva ce necesita antibiotic. Nu mai baga timpenii in tine fara rost.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scuze greselile, multă sanatate am vrut sa scriu, si indiferent ca afara este caniculă si "mori" de cald.

| Rancilio a răspuns:

Cauta pe aici...
http://www.farmpro.ro/

| edihrubiak a răspuns:

Pai iti recomand mai multe 1. o baie fierbinte stai in apa cel putin 1 ora. 2. Un masaj bun poti sa il faci tu sa iti masezi picioarele. Cand ai dureri musculare mai pai face si sport sa alergi 30 min pe zi pentru ca asta iti intareste muschii.,,, Sau daca ai intre 7-13 ani du-te l farmacie si cumpara cavit Junior su aia face bine dar, doar la copii. Sper ca te-am ajutat