| EeeeBoyyy a întrebat:

Salut, cu 10 zile în urmă mi-am făcut un tatuaj pe picior.L-am uns cu Bepanten, am spalat cu sapun, am schimbat pansament, asa cum trebuie. Insă înca nu îmi apare coajă. Culoarea nu s-a schimbat e la fel ca în primele zile, arată bine.
Pur și simplu vreau mai repede sa se termine procesul de vindecare.
Ce trebuie sa fac? Sau e ceva ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alexandruenache a răspuns:

Pentru a grabi procesul de vindecare tine tatuajul acoperit cu un pansament. Expunerea la aer va incetini procesul de drenare a tesutului prin intermediul limfei rezultand timp mai indelungat pentru vindecare. Sper ca te-am ajutat

| FlorinRKO a răspuns:

Ar fi mai ok să îl lași neacoperit, se va vindeca mai repede